Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 7. ledna 2013

V. Od Pražského jara k současnosti: Žumberk.

Zpět na IV. Šedesátá léta v pohraničním zemědělství byla zlomová: Žumberk.
V roce 1968 bylo v Žumberku zrušeno JZD, jeho majetek převzal státní statek. Lidé přišli o záhumenky a naturálie a byli odkázáni jen na "zemědělské" mzdy. Následovala nová vlna odchodu lidí. Zůstávalo posledních 60 obyvatel. Jim se nově naskytovala příležitost zaměstnání v turistice. Probíhalo Pražské jaro, částečně se otevřely hranice a rýsovaly se možnosti zaměstnání v cizineckém ruchu. O Žumberk projevil zájem podnik Restaurace a jidelny České Budějovice. Tvrz, škola, fara a opuštěné statky měly být opraveny a sloužit k ubytování turistů. Zájem projevila (článek Doc. Dr. S. Chábery) světová síť přepychových hotelů Hilton, pro níž projekt vypracovali studenti ČVUT v Praze.

 Všechny naděje na zřízení turistického ráje v Žumberku zmařila srpnová okupace Československa a nástup normalizace. Husákův výplod, že "hranice socialistického státu musí být pevná," dopadl i na Žumberk. Turisté nebyli. V roce 1971 se ze Žumberku odstěhovali další lidé, takže ve škole zůstalo jen 15 dětí. V roce 1972 byla škola zcela zrušena.
1916

 Život v Žumberku se zastavil, o trvalé bydlení nebyl zájem. V podobě "Husákových chatařů a chalupářů," kteří se přestali zajímat o politiku a poslušně kutáleli své kuličky, přišla alespoň záchrana některých zbývajících staveb. Začala pomalá výstavba vodovodu a ještě pomalejší oprava památek, v první řadě kostela a jeho okolí. Zub času byl rychlejší než stavbaři. Starou tvrz se pokusilo zachránit Jihočeské muzeum, když v ní umístilo výstavu historického venkovského nábytku.

 Po roce 1989 do Žumberku začali přijíždět turisté z domova i zahraničí. Až v roce 2004  konečně začal být opravován kostel a bašty. Na pečlivé opravě kostela Stětí sv. Jana Křtitele mají asi hlavní podíl  česko-rakousko-bavorské spolky. V kostele při opravách byly objeveny a restaurovány nesmírně cenné fresky z období vlády Karla IV.
1901

Německý nápis z roku 1615 vyvrací pověsti, že Němci přišli na Novohradsko až po Bílé hoře (1620).
 Počet trvale bydlících obyvatel v Žumberku se snížil ke dvaceti. Před rokem 1938 bylo v Žumberku uváděno 400 obyvatel, z toho 10 Čechů. Žumberk však opouští šeď.  Blahobyt socialistický se mění na blahobyt podnikatelský, na barevné penziony. Alespoň nějaké oživení, i když to s původní celoročně plně obydlenou zemědělskou vesnicí, v níž trvale pulzoval život, už má pramálo společného. Jedná se o záležitost krátkého letního období. Takové štěstí jako Žumberk však mnoho vesnic nemá, a tak úpadek celého venkova pokračuje.  (Robert Fischer)


1 komentář:

  1. Byl jsem diagnostikován Herpes před 2 lety a vyzkoušel jsem všechny možné prostředky k tomu, abych získal lék, ale bezvýsledně, dokud jsem na zdravotním fóru neviděl příspěvek o bylinném doktorovi (Dr. Akhigbe), který připravuje bylinné léky na léčení všeho druhu nemocí včetně Herpesu, zpočátku jsem pochyboval, jestli je to skutečné, ale rozhodl jsem se ho vyzkoušet, když jsem kontaktoval dr. Akhigbeho prostřednictvím jeho e-mailu: drrealakhigbe@gmail.com, vedl mě a připravil bylinnou medicínu a poslal mi ji prostřednictvím kurýrní doručovací služba, když jsem obdržel balíček (bylinná medicína) Dal mi instrukce, jak ji konzumovat, začal jsem ji používat podle pokynů a přestal jsem dostat ohniska a vředy začaly mizet, mohli byste věřit, že jsem byl vyléčen z tohoto smrtícího viru během dvou až tří týdnů a všimne si změn v mém těle. Dny používání tohoto léku REMEDY nemohly nejprve uvěřit uzdravení, dokud to nevidím, protože moje HERPES se vyčistí jako magie. Dr. Akhigbe také používá svůj bylinný lék k léčbě nemocí, jako je HIV, HERPES, RAKOVINA, ALS, CHRONICKÁ CHOROBA, SRDCE , LUPUS, ASTHMA, DIABETY, MARBURG VIRUS, HEPATITIS A A B.ECZEMA, ZPĚT BARVY, VNĚJŠÍ INFEKCE, ASTHMA, MALARIA, DENGUE FEVER, BACTERIA DIARRHEA, RABIES, OBESITY, PROGERIA, MENINGITIS, ARTHRITYLESK, ZEM , PULMONÁRNÍ HYPERTENZE, PENISOVÁ EJACULACE, UTIVNÍ, LCERA HPV, DENGUE, CELIACOVÁ CHOROBA, OSTEOPORÓZA, RHEUMATISM, THYROID, CHLAD A FLU, KIDNEY CHOROB, ACME. TOXOPLASMOSISM ERYSIPELAS. atd. Kontaktujte tohoto skvělého bylinného lékaře dnes, otce bylinných kořenů. e-mailem: drrealakhigbe@gmail.com nebo Whatsapp ho +2349010754824 a vyléčit trvale On je skutečný..website: https: drrealakhigbe.weebly.com

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.