Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 7. ledna 2013

V. Od Pražského jara k současnosti: Žumberk.

Zpět na IV. Šedesátá léta v pohraničním zemědělství byla zlomová: Žumberk.
V roce 1968 bylo v Žumberku zrušeno JZD, jeho majetek převzal státní statek. Lidé přišli o záhumenky a naturálie a byli odkázáni jen na "zemědělské" mzdy. Následovala nová vlna odchodu lidí. Zůstávalo posledních 60 obyvatel. Jim se nově naskytovala příležitost zaměstnání v turistice. Probíhalo Pražské jaro, částečně se otevřely hranice a rýsovaly se možnosti zaměstnání v cizineckém ruchu. O Žumberk projevil zájem podnik Restaurace a jidelny České Budějovice. Tvrz, škola, fara a opuštěné statky měly být opraveny a sloužit k ubytování turistů. Zájem projevila (článek Doc. Dr. S. Chábery) světová síť přepychových hotelů Hilton, pro níž projekt vypracovali studenti ČVUT v Praze.

 Všechny naděje na zřízení turistického ráje v Žumberku zmařila srpnová okupace Československa a nástup normalizace. Husákův výplod, že "hranice socialistického státu musí být pevná," dopadl i na Žumberk. Turisté nebyli. V roce 1971 se ze Žumberku odstěhovali další lidé, takže ve škole zůstalo jen 15 dětí. V roce 1972 byla škola zcela zrušena.
1916

 Život v Žumberku se zastavil, o trvalé bydlení nebyl zájem. V podobě "Husákových chatařů a chalupářů," kteří se přestali zajímat o politiku a poslušně kutáleli své kuličky, přišla alespoň záchrana některých zbývajících staveb. Začala pomalá výstavba vodovodu a ještě pomalejší oprava památek, v první řadě kostela a jeho okolí. Zub času byl rychlejší než stavbaři. Starou tvrz se pokusilo zachránit Jihočeské muzeum, když v ní umístilo výstavu historického venkovského nábytku.

 Po roce 1989 do Žumberku začali přijíždět turisté z domova i zahraničí. Až v roce 2004  konečně začal být opravován kostel a bašty. Na pečlivé opravě kostela Stětí sv. Jana Křtitele mají asi hlavní podíl  česko-rakousko-bavorské spolky. V kostele při opravách byly objeveny a restaurovány nesmírně cenné fresky z období vlády Karla IV.
1901

Německý nápis z roku 1615 vyvrací pověsti, že Němci přišli na Novohradsko až po Bílé hoře (1620).
 Počet trvale bydlících obyvatel v Žumberku se snížil ke dvaceti. Před rokem 1938 bylo v Žumberku uváděno 400 obyvatel, z toho 10 Čechů. Žumberk však opouští šeď.  Blahobyt socialistický se mění na blahobyt podnikatelský, na barevné penziony. Alespoň nějaké oživení, i když to s původní celoročně plně obydlenou zemědělskou vesnicí, v níž trvale pulzoval život, už má pramálo společného. Jedná se o záležitost krátkého letního období. Takové štěstí jako Žumberk však mnoho vesnic nemá, a tak úpadek celého venkova pokračuje.  (Robert Fischer)


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.