(Předcházející část) Na severu Třeboňské pánve na Pšeničná blata navazují Soběslavská blata (Někdy se nazývají Veselská nebo Borkovická). Jejich hlavní část tvoří vesnice postavené v okolí mohutného rašeliniště.
Obyvatelstvo v těchto vesnicích sice nebylo tak bohaté jako na Pšeničných blatech, oblast však je charakterizována a proslavena zvláštní lidovou architekturou, zvanou selské baroko. Vesnice zde jsou památkami lidové architektury přímo nabité.
(Vlevo: Sedlák a selka z Blat - konec 19. stol.)
Velký dojem dělají fasády některých statků. Móda honosných selských budov se na Blatech začala šířit v 19. století, kdy v celé zemi začaly staré dřevěné statky být nahrazovány budovami zděnými. Byla to příležitost pro zedníky pracující v cizině, kteří měli zkušeností ze staveb panských sídel, že hlavně při mírné zimě (na zahraničních velkých stavbách se v zimě nepracovalo) si mohli přivydělat i doma. Na vesnických budovách vytvořili stavební detaily podobné těm, s nimiž se setkali při svých toulkách po stavbách v cizině. Tito šikovní zedníci dokázali prvky barokní i klasicisní architektury s úžasným citem upravit pro atmosféru vesnického prostředí. Na vysokou uměleckou úroveň dostali řemeslo například zedničtí mistři Martin Paták a František Šoch, kteří vytvořili jedinečnou štukovou výzdobu. (Štíty usedlostí, které jsou často členěné pilastry, vynikají velkým množstvím dekoru, jenž skládá se mimo jiné i ze srdíček, koleček, kvítků, čtyřlístků a monstrancí.)
Přestože v uplynulých sto padesáti letech mnoho vesnických staveb – hlavně ty méně zajímavé – buď prošlo úpravami, od břizolitového funkcionalizmu až po kýčovité náhrady originálů, nebo zcela zmizelo, ještě v současnosti lze původní svéráznou selskou architekturu objevit nejen v mnoha vesnicích na Soběslavsku a Veselsku, ale i ve vesnicích odtud hodně vzdálených. (R.Fischer) Pokračování
Žádné komentáře:
Okomentovat