Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 29. dubna 2010

Proč komunisté vyhráli volby v roce 1946?

Od voleb v roce 1946 uplynulo už 64 let, přesto jsou pořád využívány jako argument, že v těchto volbách obyvatelstvo českých zemí se dobrovolně rozhodlo pro vládu komunistů. Určitá pravda to je, protože po zákazu většiny politických stran lidé viděli v komunistech nejmenší zlo. Byly, především na Moravě, okresy, města a obce, kde největší přízeň voličů komunisté neměli.

S odstupem doby lze možno konstatovat, že parlamentní volby v roce 1946 bylo harakiri sociálních demokratů a národních socialistů, stran, které předtím možná víc než komunisté usilovaly o zrušení pravicových politických stran, hlavně Agrární strany. Nacionální politikaření se především národním socialistům vymstilo při Gottwaldově puči za necelé dva roky.

Prokop Drtina (ČSNS) sváděl vítězství komunistů v roce 1946 na všechno možné, od Švehlovy venkovské politiky (Švehla zemřel v roce 1933) až po chybu, že komunisté nebyli v prvorepublikové vládě, takže nezodpovídali za mnichovské události: „My jsme si, sestry a bratři, říkali, že tyto volby rozhodne vesnice a právem tam byla ta neznámá, především na vesnicích, na venkově. A vesnice rozhodla pro komunisty.“.

A venkov rozhodl, především severozápadní Čechy, kde komunisté dostali přes 50 procent hlasů. Jedná se výhradně o oblasti, odkud byli vyhnáni sudetští Němci a nahrazeni osídlenci. Majetek sudetských Němců, selské usedlosti a půda, byl úplatek komunistů, jak 17. března 1946 přiznal Gottwald: „Prosadili jsme, že budou za tuto půdu platit hodnotou, rovnající se jedno- až dvouročnímu výnosu této půdy… Ve zvláštních případech bude přidělována do vlastnictví i zdarma. Byly hlasy, které se vyslovovaly pro vyšší úplatu. Odmítli jsme je s poukazem na to, že osídlit pohraničí českými lidmi je zájmem státu a národa. Prosadili jsme, že držitelům usedlostí, majícím na to nárok a schopnosti, bude usedlost, půda a živý i mrtvý inventář přidělen natrvalo do vlastnictví… V příštích týdnech a měsících bude uděleno asi 120 000 dekretů českým zemědělcům, podle kterých jim budou usedlosti a půda přiděleny do plného vlastnictví… Do pohraničí nešli žádní boháči, nýbrž lidé nemajetní, a proto budou dávek z majetku a z přírůstku majetku ušetřeni… Proto se také reakce vzteká.“ (Jiří Krž, 29.4.2010) Pokračování.1 komentář:

  1. ano venkov rohoduje proto byl restituční zákon vracení ukradeného majetku sedlákúm tak bezzubý byl to také ůplatek ale komunistu komunistum!!Prosazovaný levný a dotovaný prodej státní půdy když vlastníci nechtějí za ostudné ceny prodávat je před volbami co??A hlásá to a světe div dnes už kromě bolševiků protože dnešní zemědělství je z dotací modernizované jejich dítě i naše rádo-by pravicová ODS§§ A jen pozměním poslední větu: V čele ZD nebyli kulaci,nýbrž lidé nemajetnía proto budou dávek z majetku a z přírůstku majetku ušetřeni...jak podobné

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.