Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 30. dubna 2010

Moravané si vládu komunistů přáli nejméně.

(Předešlá část) Při volbách do Národního shromáždění v roce 1946 zvítězili v českých zemích komunisté se 40,17 procenty hlasů. Byly však určité rozdíly mezi zeměmi a kraji.

Hlasování pro KSČ v oblastech:
 • Celá Morava : 34 %
 • Praha : 36 %
 • Praha-venkov a kraj Kladno: 50 %
 • Severní Čechy : 53 %
 • Ostatní kraje v Čechách: 41%


Nejvíce hlasů pro KSČ podle krajů:
 1. Ústí nad Labem 56%
 2. Kladno 54%
 3. Karlovy Vary 53%


Nejméně hlasů pro KSČ podle krajů:
 1. Zlín 31%
 2. Olomouc 33%
 3. Opava 33%


V kraji Zlín se KSČ umístila na 2. místě za ČSL, která zde zvítězila s 36 procenty. V kraji Opava skončili komunisté až na 3. místě za ČSNS a ČSL.

Podle okresů suverénně komunisté vyhráli v Tachově, kde obdrželi 70,45% hlasů. Nejmenší přízeň voličů měli v okrese Hlučín, kde dostali jen 13,26 % hlasů. Podle měst nejvíce (54%) KSČ obdržela v Chomutově.

Při pohledu na výsledky je jasné, že KSČ měla největší úspěch v bývalých Sudetech, kde si zásluhou KSČ osídlenci pomohli k značnému majetku, o jehož větší část však po roce 1948 zase přišli. Výjimkou byl kraj Kladno, který byl baštou komunistů už za 1. republiky, kde v roce 1946 by pravděpodobně přesvědčivě zvítězili i bez Gottwaldových úplatků a slibů.

Proč KSČ dosáhla nejlepších výsledků v okresech, odkud byli vyhnáni Němci? V těchto okresech byla po odsunu zcela jiná sociální struktura než ve vnitrozemí. Původní německé obyvatelstvo, pokud nebylo už vyhnáno, bylo zbaveno volebního práva. Nové přistěhované obyvatelstvo byli především muži s nižším vzděláním a jiná než ve vnitrozemí byla i struktura podle povolání. Roli hrála samozřejmě zavázanost za nově nabytý majetek.

Nad 50 procent získala KSČ ve většině okresů na celém severozápadě, přibližně v oblasti severně nad čarou Horšovský Týn – Plzeň – Beroun – Mimoň – Liberec. Ve středních Čechách ještě v okrese Říčany. V jižních Čechách získali více než 50 procent v okrese Kaplice (soudní okresy Kaplice, Nové Hrady, Vyšší Brod) a v okrese Jindřichův Hradec (soudní okresy J.Hradec a Nová Bystřice). Na jižní Moravě dostali nad 50 procent v okrese Břeclav, na severní Moravě v okrese Ostrava.

Na Slovensku, kde k tak rozsáhlým přesunům obyvatel nedošlo, jasně vyhrála Demokratická strana (62%). Podpora Komunistické strany Slovenska (31%) byla rozložena více rovnoměrně včetně jižních oblastí obývaných Maďary. Mírně vyšší byla pouze v některých okresech na středním Slovensku a výrazně nejnižší na východě. (Jiří Krž, 30.4.2010)

1 komentář:

 1. Furt stejné NSdAP=KSČ=Ods: ČNoc dlouhých nožů- , ,,Osvětimská lež- či ,,Es kommt der Tag!". Výroky člověka, který je prokazatelně fascinován dobou hitlerovského Německa. Za tyto výroky by se stydělo i dítě za základní školy, ale premiér Mirek Topolánek ne. Neomluvil se dokonce ani svazu bojovníků proti nasicmu, jen dodal, že se stále cítí jako puberťák.Topolánkova pravá ruka Marek Dalík se dokonce přirovnal k nacistické říše, Martinu Bormanovi věrnémo pobočníkovi Adolfa Hitlera. jo náckové a ODS nestydte se to říkat nahlas ,většina voličů ODS je asociální nenávistná závististivá kreatura která se neštítí žadných zločineckých metod aby se dostala k moci a udržela se u ní (důkazem udiž způsob sestavení této hrůzovlády ,a volba kmotra na hrad,kubiceho policejni mafie a předvolební svinstvo plánování vyhrožování poslankyni zubové přes její děti.......)

  OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.