Petr Fiala za deset let prošel velkou proměnou. Konzervativní zůstává snad jen ve své víře a ve velmi rigidním způsobu oblékání (je schopen i na Ještěd vyrazit v saku a košili).
Nejvíce je jeho politická proměna patrná ve vztahu k Evropské unii. Společenství, které před lety připadalo dnešnímu předsedovi vlády neschopné, brzdící a zbytečné, je najednou budoucností jeho i České republiky. Z euroskeptika se stal eurorealista, až euronadšenec.
Jako by praktický a velmi konkrétní vhled do toků evropské moci premiéra přesvědčil o tom, že tato struktura je ve světě rozpadajícího se starého řádu životaschopná, rozhodně jiná, než když se díval na EU zvenku a neviděl, co, jak a proč se děje uvnitř. V neděli šedesátiletý politik a politolog si zřejmě uvědomil, že politika v Evropě je chápána a provozována v širších souvislostech, než domácí politika svázaná národovci do kozelce.
Pro Fialu je povinný pragmatismus, ale také posun k jinému názoru a ke změně postoje. Jako předseda vlády jistě má odpovědnost za celou republiku, ale v užším politickém smyslu upřednostňuje své velmi jasně vyhraněné voliče. Vypadá to jako pragmatické smíření s realitou, lze to ale také vnímat jako naprostou rezignaci na politiku ve smyslu přesvědčování většiny o tom, kam a proč vede správná cesta do budoucnosti.
Z ideologického pravicového politika se v posledních letech stal ochránce západních hodnot.
Žádné komentáře:
Okomentovat