Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 2. července 2024

Maďarsko se ujalo předsednictví Rady EU

 Až do konce letošního roku Maďarsko vykonává rotující předsednictví Rady EU. To samozřejmě Budapešti nedává žádnou diktátorskou moc - EU a její instituce jsou mnohem mnohovrstevnatější a odolnější. Maďarské vládě to však dává klíčovou roli při předsedání zasedáním na nejvyšší úrovni a určování agendy těchto rozhodujících jednání.

A to je dost znepokojivé, vzhledem k tomu, že maďarská vláda přistupuje k demokracii a lidským právům v Maďarsku jako k ničení. Premiér Viktor Orbán a jeho vládnoucí strana Fidesz již 14 let "systematicky centralizují moc, vyprazdňují demokratické záruky a oslabují právní stát".

Orbán mění ústavu země podle svého rozmaru a vyhlásil několik výjimečných stavů, které mu umožňují vládnout pomocí dekretů, a obchází tak dokonce i parlament, který je nyní "gumovým razítkem". Vládnoucí strana dělá vše pro to, aby umlčela kritiky, útočí na nezávislé novináře, média a organizace občanské společnosti, včetně nejnověji protikorupční organizace Transparency International a skupiny investigativní žurnalistiky Átlátszó.

Neustále také očerňuje menšiny - migranty, LGBT a další -, aby vyvolala nenávist a vytvořila obětní beránky, kteří mají odvést pozornost lidí od jejich protidemokratického uchopení moci a od skutečnosti, že Maďarsko je pod vládou Fideszu nejzkorumpovanější zemí v EU a také nejchudší. Vydávají velké částky z peněz daňových poplatníků na celostátní mediální kampaně vyvolávající strach a dezinformace proti těmto skupinám - a také proti Evropské unii.

Minulý měsíc maďarští představitelé prozradili, že mottem maďarského půlročního předsednictví v Radě Evropské unie bude ohromující neoriginální heslo "Make Europe Great Again " neboli MEGA. Nevíme, na kterou éru evropských dějin tím maďarská vláda naráží, ale víme, že mnozí z nás, kteří jsme sledovali jejich zneužívání v posledních 14 letech, se MEGA-obávají toho, co přijde v příštích šesti měsících.

"Já tě mám opustit?" podivil se Vodička. "Ty neznáš Maďary, říkám ti to pořád. My musíme být opatrní. Já ho plácnu." (Osudy dobrého vojáka Švejka)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.