Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 21. prosince 2021

Slunovrat.

21.12.2021 ; 16:00 Dnešního dne je severní polokoule Země nejdále od Slunce, které vychází těsně před 8. hodinou ranní a zapadá krátce po 16. hodině. Dnes začíná období, které v minulosti dostalo jméno Slunovrat. Tvrdí se, že název vymysleli slovanští předci, kteří přišli na horu Říp. 

Jak to bylo s příchodem Slovanů lze se dozvědět leccos. Nejblíže k pravdě asi budou názory, že nutnost domluvit se s okolním světem přinutila keltské a germánské kmeny řídce obývající nevlídnou českou kotlinu přijmout slovanskou mluvu, jíž se hovořilo na severu, východě i jihu Střední Evropy. O slovanský původ se ještě vlastenci můžou hádat, protože různým DNA se nemusí věřit, když se nechce. Pořádnou ránu národovcům v poslední době jistě dala zpráva, že ani ta posvátná hora Říp nepatří českému národu, že ji vlastní potomci starého šlechtického rodu, žijící v USA. Zpráva o Řípu jistě nepotěšila ani vykurýrovaného prezidenta Zemana, který jako benešovec a obdivovatel Východu odmítá západoevropské křesťanské tradice.   

Letošní nestálé prosincové počasí nevybočuje z tradice let minulých, rtuť teploměru kmitá okolo nuly, jednou nahoru, podruhé dolů. Meteorologové se v předpovědích na několik dní dopředu obyčejně mýlí, ale svět už na omyly zvykl, a nejen u meteorologů.

Chladné počasí vyvolalo diskuse na různých úrovních, dokonce i v Bruselu. Evropská komise poblázněná ekology naplánovala na konec současného desetiletí zákaz lokálního vytápění budov kamny na uhlí, dřevo i plyn. Budoucnost ve výrobě tepla má mít jen elektřina. EK také naplánovala zákaz provozu vozidel na naftu a benzin. Jezdit mají jen vozidla na baterky nebo na vodík. Plánuje se snadno, komunisté e východní Evropě také plánovali a plánovali - až doplánovali. Kdoví, co přijde po Covidu?  

Přicházející zima vyvolala diskuse i v Praze. Jak už to u nás je zvykem, nejvíce o problému lokálního vytápění diskutují lidé z městských bytů, jichž se problém vytápění domu kamny týká nejméně. Vědí, že na víkendové rozehřátí elektřinou jedné místnosti chaty nebo chalupy, na teplotu 25°C, na kterou jsou v městských bytech zvyklí, není nic levného. Při představě, že by ve dne v noci, od září do května, měli elektřinou vytápět tří- až pětipokojový byt vyděsí i lidi s hodně nadprůměrnými příjmy.

 Doby, kdy Nataša Gollová jako Mařenka Nováková ve filmu Kristián říká svému zvláštnímu manželovi, že je v bytě obvyklá teplota 16 stupňů, už dávno pominula. "Když bych se doma nemohl pohybovat jen v lehkém spodním prádle, tak bych tam nebydlel," je možné číst v diskusích. Nejedná se jen o městské byty, teploty vysoko nad 20 stupňů jsou často běžné ve školách, úřadech, restauracích, divadlech, obchodech i průmyslových halách. Řada lidí v touze po bydlení ve vlastním domě se v poslední době stěhuje na venkov a i při vysokých příjmech se diví, kolik stojí uhlí, dřevo, plyn, doposud běžná paliva. A což teprv elektřina.

EK sice slibuje poslat lidem, kteří přejdou na vytápění elektřinou nějaké podpory. Jak je to s penězi z Bruselu, vědí nejlépe zemědělci. Co nezhltne administrativa, seberou velké společnosti - a ještě mají málo. Na plánování budoucnosti EU má v současnosti největší vliv Německo, a na německou politiku mají stále silnější vliv němečtí ekologové. Německo má zásluhou obratné imigrantské politiky dostatek prostředků na budování zdrojů "čisté elektřiny," jejíž zásluhou chce dosáhnou ještě lepší pozice v EU. Výsledkem nemůže být nic jiného než udržení států a lidí na východě a jihu Evropy v dosavadní ekonomické zaostalosti, tedy v poslušnosti. Západní a severní Evropa se s tím nějak vyrovná, neboť má na výrobu ekologické elektřiny jen o málo horší podmínky než Německo.

Po staru se žít nedá. Za posledních 60-70 let se změnily lidské návyky. Dříve se v topilo dřevem a uhlím, ale rozhodně nebyla tak velká spotřeba paliv jako nyní. Lidé dříve v bytech vytápěli jen jednu místnost, ale jen tak, aby se tam dalo pobývat ve svetrech a bačkorách. Co jsou to bačkory na přezky současní lidé nové generace pravděpodobně nic nevědí. Uhlí bývalo na příděl. Kdo chtěl s 5 q uhlí přežít zimu, musel pěkně šetřit. Děti ve školách seděli v kabátech a ředitelé chodili po třídách a vztekali se, že je přetopeno.  

Úplný návrat do minulosti si zřejmě nikdo nepřeje, ovšem trochu šetření by v budoucnu asi neškodilo. (stk)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.