Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 26. prosince 2021

Ani smutná královna Alžběta II. neztrácí optimizmus

 "I wish you all a very happy Christmas" Přeji vám krásné vánoce, zaznělo ve vánočním projevu britské královny Alžběty II. (95 let). "Vánoční svátky poskytují mnoho potěšení, radosti a štěstí, pro mnohé lidi, kteří ztratili své blízké, jsou však těžké." řekla královna, jejíž manžel letos zemřel. "Zejména letos to chápu..." 

Manžel Alžběty II. princ Filip zemřel letos v dubnu ve věku nedožitých 100 let. Královna, jež svůj vánoční projev 2021 pronášela na zámku Windsor, manžela připomněla i společnou fotografií pořízenou při diamantové svatbě v roce 2007. Královna byla oblečená v jasně červených šatech, na nichž zářila brož, kterou se zdobila už při svatbě v roce 1947.

Královna vyslovila hrdost nad tím, že její zemřelý manžel odvedl mnoho úspěšné práce v oblasti ochrany životního prostředí. Uvedla, že v jeho díle pokračují syn princ Charles (73) a vnuk princ William (39), kteří mají podporu manželek vévodkyně Camilly (74) a vévodkyně Kate (39). O vnukovi princi Harrym (37) a jeho partnerce vévodkyni Meghan (40) se v projevu nezmínila. Připomínce  červnového narození jejich dcery Lilibet se královna vyhnula, jen se zmínila o narození dalších dětí v královské rodině.

Královna se v posledních měsících potýkala s vážnými zdravotními problémy, takže musela drasticky omezit účast na mnoha tradičních akcích na konci roku. Oficiální i neoficiální akce královna zrušila také s ohledem na další vlnu pandemie koronaviru, jehož další nebezpečná mutace Omicron se v Británii masově šíří, ačkoli to vláda Borise Johnsona přehlíží. Za šest týdnů chce královna Alžběta II. oslavit 70. výročí své korunovace. 

Celé vánoční svátky královna prožívá společně s rodinami synů Charlese (73) a Eduarda (57) a jejich bratrancem princem Richardem. Princ William s vévodkyní Katr tráví vánoce ve venkovském sídle v hrabství Norfolg na východu Anglie. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.