Měsíc únor se představil jarními teplotami, které způsobily oblevu, sníh zmizel z nížin i ze středních poloh. Podobné extrémy obyčejně netrvají dlouho, dnes se podle meteorologů má dostavit výrazná změna, především má spadnout velké množství sněhu. Na severu Německa se připravují na kolaps dopravy, který má být způsoben napadáním až 50 cm sněhu, vánici a mráz.
V českých podmínkách lze o zimě 2021 psát jako o zimě mírné. Snad se to ve zbytku února moc nezmění. Lidi v době nouzového stavu zima jen ještě víc rozděluje. Ti zpupní a nepřizpůsobiví zuří, že jsou omezováni na sjezdovkách, ti slušní a přizpůsobiví se skrývají v domácím šeru, vyhlížejí slunce, občas nakrmí ptáčky. V mírné zimě ovšem ptáčci nestrádají, a tak se u krmítek místo sýkorek objevují rozhádaní a rozervaní vrabci.
Přestože ligový fotbal se hraje už od poloviny ledna, teprve v pátek byla zahájena jarní část Fortuna ligy. V týdnu došlo ve Spartě k dlouho předem signalizované změně, novým trenérem se stal Pavel Vrba, který před několika léty s Viktorii Plzeň v ligové tabulce ukazoval vykřičeným pražským klubům záda a především je připravoval o miliony za účast v evropských soutěžích. Kvůli tomu mnoho fanatických sparťanů zuří. Pro Vrbu je štěstím, že jsou hlediště stadionů uzavřena, takže zmanipulovaný dav nemůže ho vypískat a vyřvat. Spekuluje se o Vrbově platu, padají částky okolo 1 milionu za měsíc.
Fotbaloví trenéři se uchylují k svéráznému alibizmu. V pátek Baník Ostrava prohrál v Českých Budějovicích a trenér Baníku Kozel, který nedávno nasměroval slavnou Duklu do 2. ligy, se nechal slyšet, že jeho tým byl lepší a nezaslouženě prohrál, naprosto stejně se po porážce od Liberce vyjádřil trenér Plzně Gula, který celkem oprávněně neskrýval roztrpčení nad posuzováním faulů rozhodčím Zelinkou.
Blíží se 14. únor, den, kdy měl skončit vládou vyhlášený Lockdown. Situace je ovšem taková, že koronavirus se nedaří zastavit a přes všechna dodržovaná i nedodržovaná opatření téměř nezměněnou mírou přibývá lidí nakažených i zemřelých. Premiér Babiš minulý týden jen tak prohodil, že místo látkových roušek by lidé měli jako Rakušané a Bavoráci nosit respirátory FFP2. V Rakousku se totiž počet pozitivních lidí snížil, takže už otvírají školy. V prvních dnech po doporučení nosit respirátory, byly ve všech rakouských obchodech zdarma, nyní jsou prodávány za 0,5 eur (13 Kč). V českých podmínkách, kde lidé mají příjmy čtyřikrát menší, něco takového není možné. Všichni chtějí vydělávat. Když vláda oznámila zrušení DPH z respirátorů, jejich cena klesla asi o 5 korun, na 25-40 Kč, Pražané se postavili do front a během 2 dní všechny respirátory skoupili. Skupovali je po stovkách lidé-křečci, kteří je třeba ani nenosí. Zásoba na horší časy nebo naděje na výhodný prodej? Co by se zde asi dělo, kdyby respirátory byly tak jako v Rakousku u dveří obchodu zdarma? To by v bojích překupníků možná tekla krev. Češi jsou prostě vexláci, dravci jako výše zmiňovaní vrabci.
Ministerstvo zdravotnictví s velkou slávou oznámilo očkování lidí nad 80 let. Skutečnost je však taková, že je víc naočkovaných lidí mladých než osmdesátníků. Tu a tam se objeví zprávička, že mimo zdravotníků dostávají injekce mladší politici, umělci, a různí další prominenti a jejich rodinní příslušníci. Osmdesátníci mají smůlu, vakcín je a bude málo.
Vyslechl jsem v rozhlase rozhovor s jistým docentem Bláhou, zřejmě anesteziologem ve fakultní nemocnici v Praze. Tento lékař ví o tom, že na jeho oddělení umírá 1 třetina pacientů, jejichž průměrný věk je 62 let, jinak neví prý nic. Nevěří statistikám ministerstva zdravotnictví, domnívá se, že současný velký počet zemřelých je způsoben jarním odkládání léčby jiných nemocí než Covid-19.
Zatímco u nás není zatím možné čísla o počtech nakažených a zemřelých snížit, částečně se to daří za mořem. V USA rychleji klesá počet nových případů než počet zemřelých. Je to zřejmě následek velkého množství lidí, kteří onemocněli během prezidentských voleb, Dne díkůvzdání a vánočních svátků. V USA se od počátku pandemie nakazilo 8,1% obyvatelstva, kdežto v České republice je to 9,9%. Česká republika v počtu nakažených stále bojuje o první místo s Velkou Británií a Španělskem. Proč se nedaří pandemii přibrzdit? Kde je zakopaný pes? Zdravotnictví tvrdí, že je technicky dobře vybavené a organizované. Politici si podrážejí nohy za všech podmínek, bez ohledu na pandemii. Ale to dělají všude, snad mimo Rakouska, kde se snaží všichni táhnou za jeden provaz. Morálka obyvatelstva? To je v ateistické zemi výraz zaostalosti.
Za své vzaly názory, že distanční výuka je pro děti škodlivá. Z historie je známo, že děti výpadky v učení dohoní neuvěřitelně rychle. Zjišťujeme pouze, že děti sice odvykly sociálnímu kontaktu, kolektivní hierarchii, a právě proto netrpí stresem, dovedou samostatněji pracovat a uvažovat. Určitá nevýhoda výuky na dálku je u dětí, které znalosti dovedou nahradit výřečností. Zdravotnici navíc varují před následky onemocnění dětí Covidem-19. Průběh nemoci u dětí je podle zahraničních zpráv téměř neznatelný, následky jsou ale zlé a trvalé. Poškození srdce, cév, jater a dalších orgánů. Odborníci nevědí, o co se jedná.
Česká televize uvedla první díl kriminálních příběhů z prvorepublikového okolí Prahy. Má to zřejmě být jakási napodobenina nebo pokračování Hříšných lidí a Panoptika. Výjimečný seriál z roku 1968 spisovatele Jiřího Marka a režiséra, kovaného komunisty Jiřího Sequence, s Jaroslavem Marvanem coby radou Vacátkem v hlavní roli, lze napodobit jen hodně vzdáleně. V prvním dílu Velké Prahy je spousta nepochopitelných jevů až hloupostí. Místo, aby autoři divákovi dali vše po lopatě, jako to dělali jejich předchůdci v Hříšných lidech, herci nyní mluví, přehlušováni hudebními pazvuky, tiše, navíc "na půl úst." Divák si musí další domyslet. Hned v úvodu je divák nucen vyslechnou šeptandu policejních šéfů, další neumělé napodobení Hříšných lid, o nějaké tajemné moci agrární strany nad existencí policistů. Mrtvá statkářka v hluboké studni. Šla pro vodu, nahnula se a služka do ní strčila. Dává to logiku? Spousta lidí na statku a nebohá vdova statkářka musí osobně jít ručně nabírat ručně nejméně 500 litrů vody denně pro dobytek. Potom filmaři ukážou v mléčnici statku chromovanou vodovodní baterii a roletu na chlazení mléka chladnou vodou z vodovodu.
Zaměstnanci statku kradou mléko, nalévají do lahví a pokoutně prodávají? To jsou praktiky z období vlády komunistů, i když mléko v hodnotě 1 koruny za litr nikdo nekradl ani v socializmu, kdy mléka v některých obdobích byl v některých obchodech nedostatek, natož ve 20. letech minulého století, kdy mléko pod výrobní cenou kupoval a prodával každý hokynář. Celé vyšetřování je doprovázeno hrozbami, že v noci z Budapešti přijíždí jakýsi všemocný agrární poslanec, bratr mrtvé ženy, o jehož každém pohybu jde do Prahy zpráva (v době, kdy telefon byl vzácností). Pokud nebude pachatel do poslancova příjezdu vypátrán, bude poslanec stínat hlavy policejních šéfů! Tak jestli podobně trapné budou další díly seriálu, potěš Pánbůh.
Josef Zahradníček
Žádné komentáře:
Okomentovat