Nový rok 2021 začíná rozpačitě skoro po všech stránkách. I to počasí se jaksi přizpůsobuje blbé náladě, jak říkával nebožtík Havel. Nebo je to obráceně? Lidé reagují na neslanou nemastnou zimu. Zima ovšem nikomu nic neodpustí, na to můžeme vzít jed. Je to tak zařízené, že zima ztráty v teplotě a srážkách z počátku roku obyčejně dohání na jaře a v létě. Pokud zásluhou lidské činnosti dochází na Zeměkouli ke klimatickým změnám, určitě se následky neprojeví hned, ale až po mnoha letech.
Současné teploty okolo nuly nejsou vhodné pro pohyb plazů vyskytujících se ve středoevropské přírodě, natož plazů přivezených z tropů. Proto udivuje zpráva, že na zahradě nedaleko Prahy dvoumetrový chřestýš kousl do nohy malé dítě. Po hadovi se usilovně pátrá, lidé jsou vyzýváni, aby utěsnili dveře, okna a všechny otvory, aby se jim had nedostal do obydlí. Kam až jsme se dopracovali, když se necháme terorizovat pomatenci, kteří musí mít doma exotická zvířata?
Pražáci jsou skoro všeobecně ze zvířat, rostlin, a vlastně celé přírody, hodně vyjevení a jsou ochotni přivazovat se ke shnilým stromů a hájit život kdejaké potvůrky. Před několika dny pobíhal mezi domy na okraji Prahy divočák, před nímž lidé museli utíkat. Připomínalo to nedávno zemřelého režisér Menzela a jeho film "Slavnosti sněženek." Současný myslivec též kance zastřelil. Vzhledem k pandemii myslivci zřejmě hostinu s jalovcovou omáčkou neměli, maso si zřejmě rozdělili, jak je obvyklé. Ale tentokrát v mediích vypukl rámus: "Proč muselo to nebohé zvíře zemřít, proč nebylo šetrně vráceno zpět do přírody." Ti protestanti zřejmě netuší, kolik jedno divoké prase dokáže v krajině udělat škody. A v současné době, kdy jsou divočáci přemnoženi tak, že navštěvují i velkoměsta, jdou škody jimi způsobené do desítek milionů.
Pokud běhají v ulicích kanci nebo hadi, je to ještě dobré. Hůře by bylo, kdyby se vyplnila letní předpověď jedné mediální hvězdy, jistého profesora Flegra, že na konci roku budou na pražských ulicích ležet tisíce mrtvých lidí zabitých Covidem-19. Připomíná to jen starý názor, že vzdělání a inteligence spolu vždy nesouvisí. Takových morbidních předpovědí se objevuje stále dost. Pro někoho je počet mrtvých stále málo. "O člověka nemějte strach, lidí je na světě jako sra.ek," říkával poručík Hamáček z Černých baronů.
Vzdělaný byl i spisovatel Karel Čapek, jehož divadelní hra R.U.R. přesně před 100 lety, poprvé diváci viděli na jevišti v neděli 2. ledna 1921. Sehráli ji ochotníci v Hradci Králové. V pražském Národním divadle byla představena až na konci ledna. Hra R.U.R. rychle pronikla do světa. Děj byl v období bouřlivého rozvoje techniky přitažlivý. Hra dala světu slovo "robot." Vymyslel ho prý malíř Josef Čapek, bratr Karla Čapka.
S uplynulými vánocemi lze připomenout smrt Karla Čapka, který zemřel na Boží hod vánoční před 82 lety. Zemřel na zápal plic, i když spousta lidí za příčinu jeho smrt pokládá znechucení životem. Čapkovi zabořenému do masarykovského filozofování se po Mnichovu zhroutil svět. Zklamala ho zbrklost prezidenta Beneše, ale hlavně lhostejnost běžných občanů republiky. Děsilo ho to, že život šel dál, jako by se nic nestalo. Vytyčily se nové hranice a každý si svou kuličku válel dál.
Spojené státy, kde kulminuje další vlna pandemie koronaviru, konečně vyřešili výměnu prezidentů. Donald Trump, jenž se prezidentského koryta drží už jen konečky prstů, je z Bílého domu vyháněn i vlastní stranou.
Trump měl značnou podporu na jihu Spojených států, hlavě v Texasu. Trumpa tedy podporovali i někteří čeští krajané. Podle minulého sčítání obyvatelstva žilo v Texasu 170.000 Čechoameričanů. Jsou zde města Praha, Tábor a další. Obec se jménem Praha je snad v každém americkém státě. Podle zástupců krajanských spolků se však k českému původu hlásí v Texasu 750.000 lidí. K českému původu se mnozí Texasané hlásí a jsou na něj pyšní, ale český jazyk ovládá jen malé procento z nich. Protože hlavní fáze stěhování z českých zemí do Ameriky končila před 100 lety, současní nejstarší Čechoameričané si z jazyka svých prarodičů pamatují maximálně několik slov. Mnoho z nich se snaží doplnit češtinu v různých kurzech a školách. Na otázku, proč mladí na univerzitě studují češtinu, i když nemají český původ, pokrčí rameny. "Aby měli vzdělání."
S tou češtinou a českými zvyky je to v USA zajímavé. Kdo přijede z ČR do českého krajanského prostředí, najde jen málo z toho, co české země připomíná. Je zde proti českým poměrům především všechno hrozně velké. Na akci krajanů přijede 30.000 lidí! Krajané už mají vlastní kulturu, vlastní tradice. Vývoj se v Evropě i USA ubíral různými směry. Je zde spousta hudebníků, v jejichž melodiích lze náznaky českých písní zaslechnout. Několik set lidí, možná tisíc, na ohromné louce tancuje Českou besedu. To je něco jako spartakiáda. Tanečníci jsou oblečeni v krojích, které by nikdo v Čechách a na Moravě nenašel. To je směs americké lidové tvořivosti podle podnětů ze všech zemí světa. Je obdivuhodné, že tyto kroje šijí a vyšívají Američanky ručně. A dobrovolně. Tak člověka někdy napadá, že přijde doba (snad pandemie někdy skončí), že do Čech se budou muset české lidové slavnosti dovážet z Ameriky. Kde se dnes v Čechách tancuje Beseda?
Při krajanských akcích nechybí české koláče. Napečou jich tolik, že by zaplnily kamion Nejsou to takové současné české koláčky-jednohubky, ale pořádná kola, mazance okolo15 cm v průměru, naplněné marmeládami všech barev, tvarohem, makem a bůhví čím vším. Nádhera. Až člověku tečou sliny. Koláč je české slovo, které Američané dovedou dobře vyslovit, na krajanském koláčovém festivalu zní všude.
Napsal jsem o tom, co bylo. Mám však dojem, že současná mizérie brzy neskončí, až někdy skončí, bude všechno jinak. Přestávka v dlouhodobě zaběhlém životě je už moc dlouhá, myšlení a chování lidí se rychle mění. Je proto třeba minulost zaznamenávat, dochází k výrazné výměně generací, na lepší minulost nezapomínat, vycházet z ní. Na předpovídání budoucnosti v roce 2021 a dál jsou jiní.
Josef Zahradníček
Žádné komentáře:
Okomentovat