3.8.2020; 11:58 - Po několika teplých suchých dnech se déšť zase přihlásil. Menší zemědělské závody v Čechách většinou stihly za minulý týden úrodu sklidit, velké společnosti, které čekají na techniku z Moravy a Slovenska, už můžou počítat ztráty, polehlé obilí chytá čerň a jiné houby a začíná prorůstat plevely.
Fotbalisté se připravují na nový ročník soutěží. Otázkou je, co bude dělat pandemie koronaviru, zda se budou soutěže hrát. Uplynulý ročník první ligy se kvůli jednomu nakaženému hráči Opavy nedohrál. Byl jen vyhlášen vítěz, jímž je Slávie Praha. Ovšem platí výsledky té nadstavbové části soutěže, podle níž jsou týmy přihlášeny do evropských soutěží. Nikdo nesestoupil, novými účastníky první ligy budou Pardubice a Brno.
Ve fotbale se točí velké peníze, a tak se ve všech klubech horečně přestupuje a posiluje. Pražské kluby a Plzeň prodávají za deseti- a stamiliony hráče do zahraničí a přetahují hráče z ostatních, méně bohatých, prvoligových klubů. Těm nezbývá než lovit posily ve druhých ligách domácích a zahraničních. Rozruch mezi fanatickými příznivci pražské Sparty vyvolaly mediální tahanice o slovenského fotbalistu Hancka. Je těžké pochopit, že takový problém dostane na pokraj zhroucení fanouška, který jen sleduje mediální zprávy o přestupech fotbalistů. Otázkou je, zda znovu nezasáhne vyšší moc v podobě koronavirové pandemie, která se začátkem srpna do českých zemí vrátila v největší síle, v jaké byla v polovině dubna.
Roušky byly povinné při Španělské chřipce v roce 1918 (San Francisco) |
Není možné se divit novému šíření nákazy. Lidé přestali dbát o hygienu, nemoc zlehčují. Pomáhají i media, která propagují cesty do zahraničí a různé alkoholické dýchánky typu Techtle Mechtle. Pomohla šíření pandemie i vláda, která místo ochrany zdraví občanů začala chránit ekonomiku, především zisky velkých podnikatelů. Podobná situace je i v ostatních zemích.
Lidé do zahraničí cestují a do hospod chodí méně než dříve, ale skoupili jízdní kola a vyjíždějí na kolech. Pro policii jsou cyklisté, kteří si daji 1-2 piva snadnou kořistí. Před takovými 40 lety bývaly restaurace obložené jízdními koly, chodit pěšky do hospody a po vypití několika piv a rumů pěšky z hospody nebylo na vesnicích i v městech na rovinách vůbec normální. Dnes pod vlivem alkoholu nesmí být chodec ani na chodníku, jinak má naději fouknout si do policejního přístroje, a v případě vyššího čísla na displeji mu mimo mastné pokuty hrozí převoz na záchytku.
V dolnosaském pohoří Harz jacísi podnikatelé postavili pro milovníky adrenalinu dráhu "Mezi korunami stromů." Na svahu několika set metrů dlouhém jsou mezi korunami, jako na slalomové dráze, postaveny lanovkové stožáry různých tvarů, ale spojeny nejsou lanem, nýbrž do různých oblouků stočenou rourou (asi 10 cm), po které jezdí vozíky. Zájemce o jízdu je nahoře zapnut do parašutistického postroje zavěšeného na vozíku nahoře. Potom je vypuštěn s kopce dolů. Rychlost vozíků je zřejmě něčím omezována, ale i tak to s odvážlivci v korunách stromů pěkně mává. Potěšení viset bezmocně na laně, bez možnosti jízdu ovlivnit, určitě není pro každého.
Josef Zahradníček
Žádné komentáře:
Okomentovat