Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 18. července 2020

Prší a korona neodchází. Zahradníček komentuje

18.7.2020; 14:46  - Prší a prší. Ve francouzském Nantes se dnes vzňala další slavná katedrála. Hasiči prý mají oheň pod kontrolou. Meteorologové dnes předpovídají déšť  na 30 dní dopředu. Medard už to letos opravdu hodně přehání. Mnohem horší než voda je pro lidi neustálé šero a studený vítr, to je  voda na mlýn depresím.
USA dnes
 Myslím, že už jsem o tom kdesi psal; teplý počátek letošního roku silně připomínal počátek povodňového roku 2002.  Jistá podoba letního počasí už nastala. Letos zatím povodně nehrozí, i když jeden nikdy neví, co počasí udělá. A stát bude vyplácet zemědělcům odškodnění za sucho. Snad ty peníze budou suché, přestože je všude vlhko.

Koronavirus se nevzdává. Po ústupu do předem připravených pozic znovu útočí. Čísla  o nakažených a mrtvých především v Americe a Asii jsou děsivá. Zatímco v českých končinách přibývají hrdinové, kteří tvrdí, že se nemoci nebojí, v USA nasadili roušky i donedávna největší rebelanti proti nařízení zdravotníků. Někteří tam lidé nosí roušky i v místech, kde široko daleko nikdo jiný není. U nás se  v šíření nákazy do čela korona-pelotonu dostává Morava, ta opěvovaná krásná zem. Koronovi vinný keř a trnková voda nevadí.

Korona však zamotal hlavy fotbalovým funkcionářům, kteří vloni vymysleli nástavbu 1. ligy a baráž o postup z 2. ligy. Jediným důvodem k zavedení těchto nesmyslů jsou peníze do kasy svazu. Korona u třech hráčů Karviné způsobil další přerušení soutěže. Dohrávat se tedy letos nebude podle starých pravidel, baráž odpadne, na podzim by mělo být v první lize 18 týmů. Pokud se kvůli pandemii vůbec bude hrát. Jistým novým účastníkem 1. ligy budou legrační Pardubice, které nemají na 1. ligu hřiště - začnou ho teprve stavět. Mnoho fotbalových příznivců jistě potěšila zpráva, že prvoligový fotbal se bude opět hrát v Brně. Moravské metropoli vrcholný fotbal chyběl jako sůl. Úpadek fotbalového Brna je stejná tragédie jako třeba v Německu úpadek HSV Hamburg. Liga v Brně bude rozhodně větším tahákem než liga v okresních městech v Čechách na Moravě a ve Slezsku.

Před  čtrnácti dny zemřel ve věku 97 let poslední předlistopadový generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Původně vyučený baťovec se  zásluhou komunistické legitimace dostal v roce 1950 do vysoké funkce předsedy MěNV Zlín (přejmenovaný na Gottwaldov) a od té doby se mimo studia vysoké politické školy v Moskvě držel křesel ve vládě a orgánech KSČ. V roce 1968 podporoval Dubčeka, ale po vpádu vojsk Varšavské smlouvy nenápadně obrátil kabát a stal se předsedou Kontrolní a revizní komise ÚV KSČ.

Nikdy jsem se s nevýrazným Milošem Jakešem nesetkal, ani jsem ho z dálky neviděl, přesto jsem si jeho jméno zapamatoval. Nejprve to bylo někdy na počátku 80. let, kdy se ve skladě výkupu objevila fůra granulovaného hnojiva šedé barvy bez názvu. Jednalo se o granulovaný (slepený vápencem) elektrárenský popílek. Chemické složení bylo tajné. Využití elektrárenského popílku jako hnojiva prý vymyslel Miloš Jakeš. Granule dlouho ležely na hromadě, protože byly pěkně slisované a nerozpadaly se, nepáchly, kdo šel kolem, vzal si hrstičku do květináče nebo zahrádky. Po čase byla hromada naložena a odvezena na skládku popílku. Zasáhli hygienici, kteří  kvůli obsahu škodlivých látek a zřejmě i kvůli radioaktivitě popílek nedovolili používat jako hnojivo. Miloš Jakeš se tedy vynálezcem nestal.

"Když jste si nestřelili, proč jste do Prahy jezdili?" zaslechl jsem v listopadu 1989 rozhovor v autobuse. Dotaz platil mladíkovi-milicionáři. "Jakeš nám to nedovolil," zněla odpověď. Bylo-li to tak, byl to Jakešův podíl na Něžné revoluci. Jakeš věděl - možná jen v podvědomí tušil - že síla komunistů v Evropě skončila. 

Komunistická moc v evropských zemích utrpěla největší ránu s příchodem Gorbačova do Kremlu. Gorbačov podrazil nohy především  Gustávu Husákovi, jehož víra v pomoc sovětských komunistů byla bezmezná. Gorbačov ovšem komunistům v Československu pomáhat vojensky ani jinak nechtěl, ten chtěl zastavit zbrojení a zachránit tím sovětskou ekonomiku. Proto v předvečer oslavy 70. výročí VŘSR delegace československých komunistů opustila Moskvu a Husák odstoupil z funkce generálního tajemníka ÚV KSČ. Českoslovenští komunisté zůstali opuštěni, Kreml je pod křídly nechtěl a oni sami nevěděli jak dál. Hrozilo rozdělení strany. Všichni mluvili o perestrojce, ale Husákovo stále silné stranické křídlo se perestrojce gorbačovského typu zuby nehty bránilo. Reformám byl nakloněn Štrougal, čemuž tvrdé jádro strany zabránilo zvolením do čela strany neslaného nemastného Jakeše.

Česká media připomínala také sté výročí narození herečky Dany Medřické. Už několik týdnů mi web ČT nabízí film Ošklivá slečna s Medřickou a Hegrem. Oba tito obdivovaní herci  moje sympatie nikdy neměli. Nevím proč. Snad proto, že mi Medřická připomínala přísnou a povznesenou učitelku nebo doktorku, a Heger zase měl tolik rolí kladných hrdinů, až to bylo protivné.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.