Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 11. dubna 2020

Povstání v Buchenwaldu 11. dubna 1945

Dnes, 11. dubna, je to 75 let, co byl osvobozen koncentrační tábor Buchenwald. Dnešní den je uctěním povstání vězňů v Buchenwaldu jako Mezinárodním den osvobozených vězňů nacistických táborů. Norimberský mezinárodní soud uznal, že zadržování občanů cizích zemí a využívání jich na nucené práce ve prospěch Německé říše bylo nejen válečným zločinem, ale i zločinem proti lidskosti.
Příchod amerických vojáků do osvobozeného Buchenwaldu
Poté, co před osvobozením koncentračních táborů na území Polska Rudou armádou byli v lednu 1945 vězni (Židé) odtud přesunuti do  Buchenwaldu, stal se tento koncentrační tábor největším v Německu. V jeho 88 pobočkách bylo drženo 112.000 lidí. Jenom Buchenwaldem prošlo od roku 1937 asi 250.000 vězňů. Jednalo se převážně o homosexuály, komunisty, antifašisty a válečné zajatce. V Buchenwaldu byl 18. srpna 1944 zastřelen vůdce německých komunistů Ernst Thalmann. Zahynulo tam asi 56.000 lidí.
Vězeň, který přežil

Odchod osvobozených vězňů do americké polní nemocnice
Vězni v Buchenwaldu vytvořili tajnou odbojovou organizaci. Vězni dokázali například sestrojit rádia a také tiskárnu jíž tiskli noviny a letáky. Příležitost k organizování povstání měli vězni, kteří pracovali v továrně Gustlow-Werke, kde se vyráběly zbraně. Vězni kradli originální díly pušek a nahrazovali je zmetky, takže 75 procent výrobků pro německé armády nebylo k použití. Vypracovali dokonce plán, jak se zmocnit tanků. Vězňům se povedlo ukrást dozorcům 3 kulomety. Měli pušky, granáty a další zbraně. Ukradené díly ke zbraním do tábora dopravovali pod mrtvolami vězňů směřujícími do krematoria. V táboře bylo několik tajných skladů zbraní. Povstaleckou organizaci vedl německý vězeň Waklter Bartel, v jejím vedení byl český vězeň Květoslav Innemann, Francouz Marcel Paul a Rus Nikolaj Simanov.
Vězni opouštějí koncentrák
Začátkem dubna bylo jasné, že porážka nacistického Německa je neodvratná. Gestapo vypracovalo plán likvidace všech vězňů. 10. dubna bylo naloženo 2000 naloženo do vlaku, kterým měli být transportováni k likvidaci. Některým vězňům se podařilo prchnout do Čech. 11. dubna 15.000 vězňů vedených německými komunisty povstalo a zahnalo do obrany německé dozorce a jednotky SS. Během půlhodiny zatkli 200 mužů SS. Ostatní SS prchli do blízkých lesů, kde povstalci zatkli dalších 200 mužů SS. Na šibenici v táboře visela Hitlerova figurína, na zdi kasáren byl velký německý nápis "Hitler musí zemřít, aby Německo mohlo žít." Bylo zatčeno 150 dozorců. Když 11. dubna 1945 odpoledne do Buchenwaldu dorazili Američané, měli vězni koncentrační tábor plně v rukách.

Vězeň, který přežil

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.