Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 12. dubna 2020

Osvobození koncentračního tábora Bergen-Belsen

15. dubna 1945 projeli britští vojáci branami koncentračního tábora Bergen-Belsen v severozápadním Dolním Sasku (poblíž Brém). Do té doby Britové neměli o nacistických koncentračních táborech tušení. To, co za ploty koncentračního tábora Bergen-Belsen viděli, předčilo všechny představy o válečných hrůzách. Peklo na zemi. Byl to jediný koncentrační tábor, který jednotky dozorců SS nelikvidovali (neodvezli zbídačené vězně a nespálily mrtvoly) před příchodem spojeneckých vojsk.
Všude ležely ležely stovky mrtvol, další umírali před očima osvoboditelů. Britští  váleční fotografové zachytili obrazy živých koster v rozedraných vězeňských oděvech a hromady mrtvol. Svět po shlédnutí obrázků byl šokován. V táboře zuřila epidemie tyfu. Zásobování potravinami už několik dní neexistovalo.
Koncentrační tábor Bergen-Belsen byl na místě zajateckého tábora zřízen v roce 1943, byl nejmladším německým koncentrákem, ale jedním z nejhorších, jedním z nejšpinavějších. Nechal ho zřídit Heinrich Himmler jako tábor pro krátkodobý pobyt 10.000 židů, které chtěl vyměnit za zajaté německé vojáky v zahraničí. Vyměněno bylo pouze 357 židů. I když zde byli hlavně židé, nebyl to tábor vyhlazovací s plynovými komorami, vězni zde však umírali hladem, žízní, nemocemi a zimou. Po vypuknutí epidemií břišního tyfu a tuberkulózy na začátku roku 1945 do Bergen-Belsenu směřovaly "pochody smrti" z jiných táborů, takže počet vězňů narůstal, ale jídlo pro ně nebylo. V lednu zahynulo 1.000 vězňů, v únoru 4.000, v březnu 18.000. Toto množství mrtvol nestačilo krematorium spálit, ani nebylo možné pochovat. Vězni umírali i po osvobození. V dubnu zemřelo 9.000 vězňů z Bergen-Belsenu (mezi nimi i český kreslíř a spisovatel Josef Čapek), v květnu další zemřely další 4.000 už osvobozených vězňů.
Jaký druh lidí mohl spáchat takové strašné zločiny? ptají se dnes lidé v Německu, kde však žije i hodně takových, kteří považují vyprávění o holokaustu za výmysly, za pohádky. Co se stalo se zločinci, kteří to peklo měli na svědomí? Někteří dozorci sice byli potrestání, ale většině se v poválečných zmatcích podařilo skrýt v davu případně uprchnout do Jižní Ameriky.
Video pro otrlé nátury: Dozorkyně pochovávají mrtvoly


Adolf Haas jako Obersturmführer (nadporučík) zbraní SS

Kdo to byl velitel koncentračního tábora Bergen-Belsen Adolf Haas?  Pocházel z měšťanské rodiny ve Westerwaldu, vyučil se pekařem a během první světové války sloužil v námořnictvu. Po vstupu do NSDAP a SS v roce 1931 jeho kariéra strmě rostla. V roce 1935 opustil pekařskou živnost a sloužil v Dachau. Přestože jeho nadřízení měli o jeho inteligenci pochybnosti, v roce 1941 byl jmenován velitelem koncentračního tábora Niederhagen, jehož vězni stavěli kultovní sídlo SS, gigantický hrad Wewelsburg. Pod Haasovým velením při stavbě zahynulo 1.870 vězňů. Velitelem tábora Bergen-Belsen se stal v roce 1943 a byl jím do 30. listopadu 1944. Během té doby se staral jen o své příjmy a svou kariéru, za dva roky se v táboře neudělalo nic pro zlepšení hygieny a ubytování vězňů. Po válce zmizel, marně se po něm pátralo.

15. dubna 1945 britské jednotky osvobodily i pobočný koncentrační tábor v Südheide. Osvobození (příměří) tohoto tábora předem dohodl říšský vůdce Heinrich Himmler s britskými důstojníky. Před příchodem britských vojáků odešlo 250 dozorců SS, zůstalo jen 50 administrativních zaměstnanců a velitel tábora Bergen-Belsen (od 1. prosince 1944) hauptsturmführer (hejtman) Josef Kramer (dříve působil v Osvětimi). Při střežení tábora (aby se nešířil tyfus)  byli dozorcí SS nahrazeni pěšáky Wehrmachtu a maďarskými vojáky. Proč Himmler nařídil kapitulaci pobočného tábora se zjistit nepodařilo.
Britští vojáci odvádějí  Josefa Kramera
Britští vojáci nemocné vězně z Bergen-Belsenu postupně přemístili do nedalekých bývalých kasáren Wehrmachtu a 21. května 1945 kvůli zamezení šíření epidemií celý koncentrační tábor Bergen-Belsen spálili.

Pět měsíců po osvobození koncentračního tábora  Bergen-Belsen byl v dolnosaském Lüneburgu zahájen první soudní proces se zločinci z koncentračních táborů. 17. září 1945 před britský vojenský soud předstoupilo 33 dozorců SS a 11 káp z řad vězňů. Padlo 10 rozsudků smrti.
"Bestie z Belsenu" Irma Grese a velitel tábora Josef Kramer
10. prosince 1945 byli v Hamelnu oběšeni velitel tábora Josef Kramer a "Bestie" Irma Grese, která jako devatenáctiletá v roce 1942 vstoupila do SS a stala se dozorkyní koncentračního tábora Ravensbrück. V březnu 1943 byla převelena do koncentračního tábora Osvětim-Březinka, kde si vysloužila pověst nejkrutější dozorkyně a jméno "Bestie." V roce 1944  měla pod sebou 20–30.000 vězňů v osmadvaceti blocích. V Osvětimi zůstala až do ledna 1945, kdy před Rudou armádou dozorci utekli do Ravensbrücku a Bergen-Belsenu. U soudu nepřiznala žádnou vinu a až do popravy zpívala nacistické písně. .
Další nesmírně krutou dozorkyní v Bergen-Belsenu byla Herta Bothe, která po příchodu Britů neutekla, ale spolupracovala při pochovávání mrtvol a úklidu tábora. Byla odsouzena na 10 let vězení, avšak už po 6 letech byla za dobré chování propuštěna a provdala se. Nikdy svou vinu neuznala, tvrdila, že neměla jinou možnost, buď být živořící vězeňkyní, nebo bezohlednou dozorkyní. Vybrala si to druhé. Zemřela v roce 2011 ve věku 90 let.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.