Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 24. března 2020

Chrání nudle u nosu malé děti před koronavirem?

Proč se malé děti téměř koronavirem nenakazí? "To nikdo neví, " říká bioložka Soňa Peková. "Ale dovolím si svou teorii. Malé děti mají pořád nudle, neustále jim teče z nosu. To jsou běžné koronavirové rýmy. Děti jsou rezervoárem pro koronavirus, prostě rýma se v dětské populaci šíří. Rýma je běžná dětská nemoc. Když máte malé děti, tak to znáte. Dítě onemocní a vy jste hned taky nemocný. Musíte si neustále budovat imuniologickou odpověď.“ 

„Existuje fenomén superinfekce. Pokud jeden virus stejné skupiny vnikne do buňky, jakoby uzavře dveře do této buňky a říká: tady bydlím už já a všichni pryč. To je právě fenomén superinfekce. Každý další koronavir, který letí kolem, se do buňky už prostě nevejde. Řada virů má schopnost zablokovat vstup do buňky pro viry stejné skupiny.“

Děti díky přirozenému rezervoáru mnoha neškodných koronavirů (běžné rýmičky) mají proti tomuto virovému onemocnění nejen lepší imunitu, ale jejich buňky jsou koronavirově obsazené, proto k nim má zákeřný vir způsobující nemoc COVID-19 buněčné dveře zavřené. Rodiče malých dětí jsou s rýmičkovými koronaviry opakovaně konfrontováni, proto mohou mít rovněž nabuzenou imunitu a uzavřené dveře pro tento zákeřný koronavirus.

To by mohlo i vysvětlovat, proč jsou na tom senioři nejhůř – nejenže mají nejslabší organismus a často třeba poškozené plíce nebo srdce, ale ani jejich imunita si již nepamatuje dětské rýmičky, a proto jsou jejich buňky viru SARS-CoV-2 otevřené.

Vzhledem k celosvětově vysokému počtu nemocných s vážným průběhem COVID-19 by nemělo být složité otestovat, zda statisticky relevantně (nikdy nepůjde o stoprocentní kauzalitu) platí dva uvedené důsledky. Pokud by se totiž potvrdily, pak by nejen do značné míry potvrzovaly hypotézu Soni Pekové, ale především pomohly lékařům přesněji určovat mezi nakaženými pacienty

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.