Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 7. února 2019

Místo zimy maso z uhynulých zvířat. Zahradníček komentuje


Zdá se, že v únoru paní Zima konečně zkrotila neposedné Mrazíky a přinutila je držet je v jejich jízdním pruhu, to je od nuly k minus deseti stupňům Celsia. Jak býk utržený ze řetězu vyřádil se Mráz minulý týden ve Spojených státech. Naštěstí mu ledový  dech na teploty pod -30°C stačil jen na tři dny.

Přiblížila se jarní část fotbalových soutěží. V pátek se začíná. Prvoligoví trenéři se těší na nějakou změnu na konci soutěže, kdy se soutěž má rozdělit a o titul mají hrát jen ti nejlepší z Prahy a okolí. Ztrácení bodů s chudými venkovskými kluby je totiž k vzteku. Když se nevyhrává na hřišti, musí to jít v zákulisí. I v minulosti se konaly změny, ale nakonec se vše vrátilo k zaběhlému systému. Dnes je ovšem všechno jinak, o úspěchu klubu rozhoduje velikost jeho kasy. Hráči a trenéři jsou v pozici dostihových koní. Hrají buď tam, kam je pošlou jejich chlebodárci, nebo kde lépe platí. Takže tento týden se Slovák Hamšík přesunul z Itálie do Číny, kde bude pobírat za rok plat 9 milionů eur, což je 234 milionů korun českých.

Přežili jsme i hradní ples pořádaný prezidentem Zemanem a jeho rodinou. Vstupné bylo pouhých 10.000 korun. To je správná cena pro Miloše Zemana, který se chlubí pobíráním důchodu ve výši 15.000 korun měsíčně. Prezident  se dokonce nechal vyfotografovat při tanci. Vloni se ples nepořádal, neboť prezident byl po volbách unaven.  Asi oslavami z dalšího zvolení.

Na plese vystoupila řada známých zpěváků, takže na charitu moc peněz ze vstupného asi nezbylo. Možná, že nějaká tisícovka zbyla i pro předsedu Autorského svazu Petra Jandu, kterého moc mrzí, že jeho skladby se nehrají, že je skládal zbytečně. Nevím, jestli už pochopil, že dechovka je také hudba a autoři mají nárok za svou práci brát od autorského svazu stejné částky jako autoři jiné hudby. Vím, že ho kdysi velice rozčílilo, když ho autoři dechovky přesvědčovali, že mají na kontě desetkrát a víckrát víc skladeb než on. Pochybuji o tom, že by se Jandovy skladby hrály za hranicemi včetně v USA, kde se skladby českých autorů dechovky běžně hrají, i když se to někdy sluchem pozná jen obtížně. Za mořem mají jiný rytmus.

V současném období česká a slovenská media profitují ze zpráv o polském mase z nutně poražených krav. Jedná se sice běžnou praxi, pro podnikatele v pohostinství je maso jako maso, hlavně že je zisk. Čím větší, tím lépe. Před rokem 1990 bylo maso z nutně poražených zvířat prodáváno asi za poloviční cenu v některých vybraných řeznických obchodech, kterým lid prostý český říkával "Zdechna."  Lidé věděli co kupují, ale zajímala je hlavně cena a možnost koupit neomezené množství. Před zahájením prodeje stávaly před těmito krámy dlouhé fronty, v nichž často převládali zákazníci se snědými obličeji. Protože se jednalo o období vlády komunistů a byl podpultový prodej samozřejmostí, měl řezník v zákulisí připravené "balíčky" levného masa z nutně poražených zvířat pro tehdejší funkcionářskou elitu z radnic a ředitelství podniků. Pokud řezníkovi maso zbylo, putovalo tajně do spřátelené restaurace a bylo prodáváno jako normální maso.

Dnes je doba trochu jiná, maso z nutně poražených zvířat se neprodává se slevou, ale zpracuje se do nejchutnějších a nejdražších uzenin. Dokonce, jak se ministr zemědělství zmínil, prodává se více než stonásobně zdražené jako argentinské maso v luxusních restauracích.
Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.