Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 6. července 2018

Rusko unavené fotbalem, medvěd u Trenčína. Zahradníček komentuje


Nejteplejší měsíc roku začal rozpačitě střídáním vysokých a nízkých teplot, zřejmě se bude opakovat loňský rok s počasím oblačným a bouřkovým.

Při sledování fotbalu Uruquay - Francie v Nižním Novgorodu začínám vyvracet svůj názor o perfektním uspořádání šampionátu. Míč se od hrbolatého trávníku odráží, kam chce. Hrálo se na trávníku sice šest utkání, ale neměl by být problém povrch urovnat. Tohle Rusům nevyšlo. Mám dojem, celé Rusko je z fotbalu unaveno, počáteční nadšení předvést se cizině povadlo. V dnešním tisku se objevil kritický článek: Přizpůsobili jste se cizincům a nemyslíte na domácí obyvatelstvo, které na vysoké ceny nemá peníze.

Francouzští fotbalisté se nyní ujali vedení, svět před několika dny také oblétla zpráva, že Francie zavede povinnou vojenskou službu pro muže a ženy od šestnácti let. Pro začátek v délce jednoho měsíce, v dalších letech se uvidí. Nevím jak na zprávu reagovali mladí Francouzi, ale mladé Čechy většinou rozpálila do běla. Oni se potřebují svobodně vzdělávat a vydělávat, ne si nechat poroučet. Už nyní vymýšlejí jak se vojně vyhnout, kdyby náhodou čeští politici chtěli Francii napodobit. Ukazuje se, co v české zemi roste. Sebevědomí internetoví všeznalci a bojovníci za právo civilistů nosit zbraň, ale kteří pro stát nehodlají pohnout kostrami.

Svět sleduje Thajsko, kde probíhá boj o vysvobození mladých fotbalistů, které v jeskyni uvěznila  voda, která po lijácích vnikla dovnitř. Záchranáři z celého světa se tam sjíždějí, aby pomohli v situaci, na kterou ani um a technika jedenadvacátého století nestačí. Vydali se tam i dva čeští hasiči, kteří na jaře v pražské Tróji vytahovali z Vltavy zborcenou betonovou lávku .

Nebezpečí úrazu hrozí všude. V proslulém německém cirkusu Krone, který postavil stan v Dolnosaském Osnabrücku, se slon rozzlobil na diváky a vydal se do hlediště. Než se ho krotitelům podařilo zastavit, jednoho diváka zranil. Ostatním se podařilo utéci. Zranění naštěstí není vážné.

Cizokrajná zvířata by v mírném středoevropském pásmu asi neměla být. Nejen sloni. Nedávno ve Zvoli u Prahy utekla americká puma. V obci a okolí byl poplach, lidé měli strach. Za několik dní se pumu, která není zvyklá na pobyt ve volné přírodě, podařilo chytit. Pořád existuje spousta lidí, kteří si přejí do české přírody dostat šelmy, které byly už dávno vyhubeny. Jaký má smysl vracení do středověku, nikdo přesvědčivě nedovede vysvětlit. Ale různí přírodovědci a amatérští ochránci zvířat si vymohli na státu tolik peněz, že můžou škody způsobené šelmami hradit. Ty náhrady jsou směšné. Více peněz stát asi vynakládá na činnost aktivistů.

Na Slovensku medvědi nikdy vyhubeni nebyli, protože tam nebyly na hranicích drátěné ploty a medvědi tam mohli pronikat z Rumunska či Ukrajiny. Jeden medvěd předevčírem vylekal mladého cyklistu z Trenčína, který si vyjel po lesní cestě do vesnice Hrabovka. Kde se vzal, tu se vzal, předním se objevil asi dvoumetrový medvěd. Cyklista prchal, co to šlo. Z Trenčína na Moravu už to není daleko, takže i Valaši by měli být připraveni na návštěvy huňatých.

Od vyhnání 3 milionů Němců ze Sudet už uplynulo sedm desetiletí, přesto se nepodařilo pohraniční oblasti osídlit a uvést do stavu v jakém jsou vnitrozemské české oblasti. Pořád je to bezedná díra na peníze. Tento týden se mihla tiskem zprávička, že stát vloží do Karlovarského, Ústeckého a Severomoravského kraje 42 miliard korun. Podobné ohromné částky jdou do Sudet už 73 let. Pořád jsou to oblasti, v nichž osídlenci jsou ochotni žít jen v atraktivních místech, spousta obcí jen přežívá zásluhou státních podpor, chalupářů a chatařů. Tolik nás stojí pomsta Edvarda Beneše za to, že se mu němečtí kluci v Kožlanech posmívali. Zřejmě už tenkrát mu slušný život všech občanů byl cizí.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.