Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 7. června 2018

Prezident Beneš abdikoval v červnu 1948


Svou abdikaci Edvard Beneš oznámil již 2. června 1948, oficiálně se však informace dostala na světlo až o pět dní později. Dnes je tomu přesně 70 let od chvíle, co československou politickou scénu opustil prezident Edvard Beneš.

Situace, která v zemi vznikla bezprostředně po válce, sdružovala veškeré politické strany do Národní fronty Čechů a Slováků. V prvních přímých volbách dosáhli nejlepších výsledků komunisté, kteří už dávno předtím využili Benešovy naivity a pronikli i do policejních a dělnických složek. V roce 1946 se stal předsedou vlády Klement Gottwald, do té doby předseda zmíněné Národní fronty.

Prezidentově abdikaci předcházely už od února demise ministrů, odvolávání policejních velitelů, vyhrožování z Moskvy či znárodňování většiny soukromého majetku. Beneš potom podepsal návrh KSČ, jenž do nově sestavené vlády umístil židle mimo jiné hned pro jedenáct komunistických představitelů. Gottwald ihned po schůzce vystoupil s projevem na Václavském náměstí, kde se svými příznivci oslavoval „vítězství pracujícího lidu“.

Zmatené jednání v únoru 1948 lze těžko Benešovi vyčítat, tlak komunistů by asi neustál nikdo. Je možné jen konstatovat, že ke všemu, co se událo v únoru 1948 právě Beneš přispěl nejvyšší mírou svou činností v politice už konce první světové války. Celé období od roku 1917 až do roku 1945 bylo Benešovo úsilí zaměřeno na diskriminaci a vysídlení Němců z českých zemí. To se mu nakonec podařilo, takže v roce 1948, když byli Němci vyhnáni, byl jeho politický obzor prázdný,  Beneš náhle stál před problémy, na které nebyl připraven. Přišla naprosto nekorektní podpásová politika komunistů, těch komunistů, jimž věřil a do jejichž přízně se paradoxně už od počátku třicátých let snažil vetřít.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.