Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 9. června 2018

Český trdelník a africké pivovary v Čechách. Zahradníček komentuje


Červnové počasí zatím se nám ukazuje, jak jsem psal před týdnem. Slunce ještě se pořádně neukázalo, ale teploty šplhají nad 25 stupňů, mraky stále naznačují, že by pršet mohlo, tu a tam nějaká kapka spadne, aby odradila vydávat se na delší cestu, či dát se do sušení sena. Ještě neuplynula ani první dekáda června 2018 a už je možno říkat, že se jedná o nejteplejší měsíc od roku 2002. Průměrná teplota už překonala loňskou rekordní teplotu a je předpoklad, že ještě se zvýší. Červen se stává nejteplejším měsícem roku.

Pro úřady, především pro obce a archivy platí zákon o utajení osobních dat občanů. Znamená to, že není možné, mimo studií historiků, prohlížet záznamy pořízené po roce 1913, kde se můžou objevit osobní data dosud žijících lidí. Tím pádem jsou nepřístupné matriky, a také kroniky, do nichž se právě data narození, sňatku a úmrtí zaznamenávají jako nejzajímavější údaje. Současné zápisy tedy bude možné poskytnout zájemcům asi až po roce 2123. Pokud v té době ještě budou zájemci o jejich studium, kteří dokážou současné ručně psané zápisy přečíst. V některých státech USA už se ve školách děti vůbec ruční psaní neučí. Tužku a péro nahradila klávesnice počítače. Jak je známo, i mezi českými občany jsou takoví vyznavači novot, že odmítají vše, co je starší než 5 let. Ví se i o českých učitelích, kteří odmítají tradiční psaní. Vyprávělo se u nás o jedné ženě, která v bytě nesnesla starší nádobí a nábytek než 1 rok. Po každé manželově výplatě nejstarší kusy rozmlátila nebo vyhodila do kontejneru. Pan inženýr to vydržel do  padesáti let, potom zemřel. Ta dáma se někam odstěhovala, snad našla někoho, kdo její rozmary je schopen financovat.

Včera uplynulo dvacet let od zřícení dvou stíhaček MIG-21 na sídlišti Vltava v Českých Budějovicích. Vzpomněl jsem na svého známého spícího po noční směně, který tehdy zřejmě měl obrovské štěstí, protože k pádu jednoho letadlo došlo na parkovišti před domem, v jehož přízemí bydlel. Letadlo se rozlomilo na dva hořící kusy, přičemž každý letěl jinam, které zasáhly sousední  domy. Činžák, ve kterém spal můj známý vůbec zasažen nebyl, trosky letadla trefily domy napravo i nalevo. Byl skutečný zázrak, že v hustě obydlené čtvrti nikdo nebyl ani zraněn. Shořelo několik aut na parkovišti a byly poškozeny budovy a byty.

Nehoda byla způsobena chybami obou pilotů přepravující letadla na českobudějovické vojenské letiště. Byla tehdy hodně nejistá doba, letci zřejmě už věděli, že vojenské letectvo v Českých Budějovicích končí, a tak si zřejmě chtěli užít jeden z posledních letů nad městem, nad nímž dlouhá léta létali. Celkově v armádě ustoupila disciplina, tedy i v letectvu. Snesli se malou rychlostí nízko nad sídliště Vltava. A zřejmě  malá rychlost způsobila nečekaně pomalou reakci letadel, která o sebe zavadila a stala se neovladatelná. Piloti se katapultovali.

Kdysi se cukrárna poznala podle vůně vanilky. Dnes cukrárny mají spíš nějakou neurčitou chemickou vůni, tak jako speciality, které nabízí. Vůni solidních kamenných obchodů nyní ve městech nahrazují stánky s trdelníky. Tento produkt přišel prý z Maďarska. Nemám rád sladké věci, takže jsem to ještě ani neochutnal. Nemám rád ani tu sladkou vůni, která se line na každém větším náměstí a při kdejaké slavnosti. Ochutnal jsem něco co se nazývá kebab - pokud se nemýlím, jde o opékané velké zvíře na rožni, z něhož se odřezávají opečené kousky vrchního masa. Tento způsob pojídání masa přišel prý z Turecka. Tomu jsme doposud věřili. V uplynulém týdnu jsme se však od vysoké funkcionářky Okamurovy Strany přímé demokracie dozvěděli, že trdelník a kebab jsou tradiční česká jídla, která by snad měla být patentovaná a chráněna jako národní památka. Já nemám dalších slov.

Město Velké Popovice proslavil pivovar, který tam v v roce 1874 vybudoval smichovský továrník František Ringhoffer. Velkopopovické pivo bylo známé i za socializmu. Po privatizaci Velkopovické pivo vyráběl  moravský Radegast, který v roce 1999 byl koupen plzeňským Prazdrojem. O roku 2002 vše vlastní  společnost Jihoafrické pivovary (South African Breweries,plc).

Pamětníci můžou na kvalitu Velkopovického piva, které je nyní prodáváno pod označením Velkopovický kozel jen vzpomínat se slzou na tváři. Že se v Popovicích vyrábí nevýrazné europivo nevadí současným majitelům, kteří se ho rozhodli nostalgickými turistickými jízdami motorového vlaku z Prahy propagovat. Pivovarská vlečka ze Strančic do Velkých Popovic, kterou v roce 1904 postavila Ringhofferova firma, ztratila praktický význam po rozšíření kamionové dopravy. Od šedesátých let začalo být pivo většinou dopravováno nákladními auty, rovněž tak suroviny do pivovaru, a provoz na vlečce do pivovaru téměř ustal. Poslední nákladní vlak po vlečce přejel v roce 2002. Zachována byla snad jen kvůli tomu, že na ni jsou napojeny vlečky do jiných podniků v okolí, především do Měnírny.

Osobní doprava pravděpodobně po této 4,5 km dlouhé podnikové trati nikdy provozována nebyla. Nebezpečné bylo velké stoupání ve Strančicích (tam parní lokomotivy měly problémy), spousta nechráněných přejezdů a nevhodný konec tratě u ramp pivovaru, daleko od města. Nyní se to má změnit. O víkendech má z Prahy vyjíždět  motorový vůz (zřejmě nepohodlný M-152.0 zvaný Orchestrion či Plevel ze 70. let), který se 75 cestujícími, po 26 km jízdy do Strančic, zajede na vlečku a bude pomalu couvat - a na přejezdech silně houkat - do Velkých Popovic, kde bude prohlídka pivovaru s občerstvením. Tento výlet bude stát 360 Kč. Organizátoři předpokládají zájem o tuto jízdu, takže v rezervě mají ještě čtyři vagóny na připojení.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.