Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 20. května 2018

Titul Viktorie a narozeniny Rychlých šípů. Zahradníček komentuje


Viktorie Plzeň se stala popáté mistrem ČR a královská svatba v Anglii. Kvůli těmto událostem jsem odkládal tento komentář. Dnešní ranní slunce  osvěžuje, po týdnu dešťů, bouřek a větrů se snad vrátí náznaky předčasného léta.

Plzeň získala fotbalový titul, i když to do včerejší soboty nebylo ještě jisté. Po suverénní podzimní jízdě přišlo na Viktorii nějaké bolení hlavy či břicha. Výsledkem  profesorské hry byly porážky od nejslabších mužstev. Největší podíl na jarním úpadku má zřejmě trenér Vrba, který lpí na všeobecně okoukaném herním stylu. Výsledkem  bezzubého útočení byly rychlé protiútoky, zranění vracejících se plzeňský obránců a góly v plzeňské brance. O plzeňský titul se včera zasloužil nepříjemný pronásledovatel, pražská Slávie, která nečekaně prohrála s Jabloncem. Jaký podíl na porážce Slávie měly finanční problémy čínských majitelů, není možné odhadnout. Jisté bylo, že Slávii se jednalo hlavně o peníze (300-400 mil Kč), které mistr ČR dostane za účast v Evropské lize. Evropské peníze sice Plzeň vítá, ale protože není zadlužená nákupy drahých zahraničních hráčů, jako pražské kluby,  nemusela vyvíjet korektní i nekorektní tlaky ve fotbalové i nefotbalové diplomacii.

V době, kdy se české fotbalové lize rozhodovalo o titulu, probíhala v Anglii královská svatební hostina. Hlavní svatební obřad proběhl po dvanácté hodin v chrámu svatého Jiří ve Windsoru. Oficiálně se jedná o hradní kapli, jak píší čeští novináři, moje představy o kapličce, do které se vejde 800 návštěvníků jsou trochu jiné.

Když člověk porovnává vrcholné události v Anglii a doma, v Praze, musí se dost stydět. V Anglii to je galapředstavení, noblesa, od nejmenšího pážete až po královnu, která na 92 let je stále svěží. Jaký je rozdíl mezi hlavou státu ve Velké Británii a v České republice? Bylo by to snadné porovnávání. Jisté je Britové jsou pyšní na monarchii a zbožňují královnu a celou královskou rodinu. Bylo by tomu tak, kdyby se královna potácela pod vlivem alkoholové virózy nad královskými klenoty nebo v rozhlasových rozhovorech požívala sprostá slova, která v omezené míře snad používají jen bezdomovci? Pražskému hradu chybí noblesa. Snažil se jí krátce po revoluci zavést Václav Havel, za pomoci ceremoniáře Špačka, ale brzy podlehl pokušení a přijal zvyky z republikánského systému amerického, kde prezident řídí vládu. A současný prezident už funkci hlavu státu zdegradoval na funkci obecního radního, který soustavně dělá "tabulla rasa musí být, ať na to padne tohle odium."

V těchto dnech se slaví osmdesáté výročí narození Rychlých šípů napsaných kovaným skautem Jaroslavem Foglarem. V kreslené podobě začaly vycházet v časopise Mladý hlasatel a během krátké doby se staly idolem většiny mládeže. Mladý hlasatel byl brzy po nacistické okupaci zastaven, přesto jeho staré výtisky kolovaly mezi mládeží ještě několik desetiletí po válce. Byly sice po válce, v roce 1968 a po roce 1989, snahy obnovit Mladého hlasatele nebo vydávat kreslené Rychlé šípy v samostatných sešitech či knihách, ale dvakrát nelze vstoupit do stejné řeky. Už nikdy to nebudou ti dobří skauti Mirek Dušín, Jindra Hojer, Jarka Metelka, Červenáček a Rychlonožka a jejich zákeřný a zlý soupeř Bratrstvo kočičí pracky; Dlouhé Bidlo, Štětináč a Bohouš. Pro dnešní počítačovou generaci mládeže už jejich příběhy a staré prostředí jsou asi nicneříkající. Nová vydání kreslených Rychlých šípů, která připravilo vydavatelství Albatros, sice jdou na odbyt, ale že by čestní Foglarovi hoši okouzlili mládež jako kdysi, lze pochybovat. Navíc se v napodobeninách původních Fischerových kreseb vyřádilo několik desítek kreslířů.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.