Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 26. května 2018

Nejsou lidi. Zahradníček komentuje


Právě jsem se vrátil ze zahrady s botami plnými vody. Doufám, že po každodenních průtržích mračen už konečně ustane ten pokřik o suchu. Sucho už nepamatuji hodně dlouho, někdy v roce 2003 bylo naposled.

Před časem jsem využil slev dodavatele antivirových programů a jeho program jsem koupil a nainstaloval, a to jen za slib, že program nebude pouštět na monitor otravnou reklamu, která zpomaluje počítač. Dnes mi přišla výhrůžka z jednoho zpravodajského webu, jestli nepřestanu blokovat jejich reklamu, budu muset za nahlížení na jejich stránky, buď zaplatit, nebo je nebudu moci sledovat. Reklama je tam prý kvůli tomu, aby čtenáři za články nemuseli platit. BABO RAĎ!!!! Pomalý počítač, nebo platit za články?

Mám dojem, že začala internetová válka. Čas od času se objeví nějaká zpráva o tom, že na internetu se dají vydělávat velké peníze. Kolem peněz se dnes točí svět. Není mi jasné nařízení EU o ochraně osobních dat. Neustále mi přichází maily webových programů, obchodů a různých organizací s dotazy a výhodnými nabídkami, přičemž hlavní podmínkou je souhlas se zpracováním osobních dat. Proč? Zpracují si je stejně, ať souhlasím, nebo ne. Zažil jsem období, kdy téměř nic nebylo tajné, dokonce nebyli tajní ani udavači nazývaní pomocníci VB. Dříve na výplatní listině si každý mohl přečíst jaké ostatní zaměstnanci mají příjmy - někdy kvůli tomu byl rámus, a najednou je to osobní datum, ke všemu musí být souhlas, i od dětí. Divná doba přišla. Záporná totalita, dalo by se říct.

Po deštích polehla tráva v parku. V předchozích letech byla počátkem května tráva vždy posečena a odklizena. Dozvěděl jsem se, že obec nemá lidi. Dříve to byla práce pro nezaměstnané. Dokonce si mohla starostka vybírat, zaměstnávala trvale nezaměstnané obyvatele obce jen jednou za dva nebo tři roky. Dnes nezaměstnaní nejsou. Navíc polovina lidí z technických služeb odešla vloni do důchodu. Nedostatek lidí na práci se stal celostátním jevem jako za vlády komunistů (ti se zase tlačí do vlády). Už zase jsou profesionální náboráři. Některé firmy prý platí zprostředkovatelům až 50.000 korun za jednoho získaného zaměstnance.

V každé době, za každého režimu, je spousta lidí, kteří odmítají zaběhlé, staré způsoby práce, staré zvyky, staré zkušenosti. V současnosti staří lesníci těžko smiřují s novými způsoby lesního hospodaření. Mimo NP Šumava kůrovec nyní likviduje lesy v Jeseníkách. Bývaly doby, kdy okolo lesů byly  lapače přelétajících lýkožroutů, kdy se napadené stromy hned porážely a dřevo odváželo. Dnes se nic takového nevidí. Lesy ČR si těžbu a ostatní práce objednávají. "Kapacity nemají." Dodavatelské firmy se potýkají s nedostatkem zaměstnanců. Nejsou lidi. Vidět lesníka v uniformě je dnes také jev téměř neznámý.

V komentáři nemůže chybět fotbal, konkrétně fotbalová první liga, od které si nyní dva měsíce oddechneme.  Dnes se dohrálo poslední ligové kolo, které podle mých představ nebylo. Těší mě vysoké vítězství Viktorie Plzeň na Dukle a plzeňský titul mistra HET ligy. Vždyť Plzeň a Plzeňský kraj jsou tak trochu jižní Čechy. Se Západočechy si Jihočeši vždy rozuměli. Oba kraje k sobě mají nějak blíž než k ostatním krajům. Mají podobné tradice, zvyky i nářečí, spojuje je Šumava.

Pokud se týká sportu, v Plzni pro něj byly vždy lepší podmínky než v Českých Budějovicích nebo Táboře. Fotbal nemá v Českých Budějovicích divácké zázemí, jako míval na začátku 60. let, kdy chodilo na Dynamo v druhé lize  8 - 9 tisíc diváků. Stadion na Střeleckém ostrově na takové návštěvy nebyl stavěný. A není dodnes. Hrálo se na Sokolském ostrově. Dnes jsou na Dynamu rádi za tisícovku diváků. Nutno podotknout, že tehdy na prvoligové fotbalové stadiony v Praze, Brně, Bratislavě chodilo 40 až 50 tisíc diváků, většinou stojících. Velké návštěvy na fotbale bývaly i v Táboře, kde hrávala Dukla, což bývala rezerva tehdy slavné pražské Dukly. 
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.