Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 3. února 2018

Prezidenta má nahradit zima. Zahradníček komentuje

Po včerejší cestě vlakem jsem jaksi rozladěný. Jelo to přesně, místa bylo dost, ale ten odér. V celém regiopanteru to páchlo jak v žumpě. A co bylo na tom nejzajímavější? Nikomu to nevadilo jen mně. Ostatní cestující i průvodčí se tvářili normálně.Přesedl jsem si o půl vagónu dál, neboť jsem měl dojem, že něco nepěkně voňavého komusi unavenému prosáklo kalhotami až na sedačku nebo pod ní. Stejná hustota vzduchu byla v celém vagónu. Šel jsem až na druhý konec vlaku. Pořád stejně. To byla úleva, když jsem vystoupil.


Dnes mé vzpomínky na cestování vlakem oživil ministr dopravy Ťok, když vysvětloval Babišův návrh na bezplatnou dopravu pro studenty a seniory. A všech dopravců. Ale s podmínkami. Koupit si registrační průkaz, zaplatit roční předplatné a potom sledovat, který vlak v které době nebude slevu poskytovat. Jinak zaplatit plné jízdné. Co jiného čekat od ministra, za jehož minulé čtyřleté funkční období bylo postaveno celých 14 km dálnic. 

Exministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) prosadila před parlamentními volbami zvýšení starobních důchodů v průměru o 400 korun. Ovšem jak po parlamentních, tak po prezidentských volbách se tvrdí v debatách se staršími voliči, že jim důchody zvýšil Babiš, který byl proti zvyšování, a  Zeman, který věc nemohl sebeméně ovlivnit. Obojí je sice naprostým nesmyslem, ale záleží na tom, čemu lidé chtějí věřit. Babiš ani Zeman jim to vyvracet nebudou.

Babiš je prý dobrý ekonom? Poznal jsem v životě několik ekonomů v zaměstnání, několik později na úřadech a v politice a převládá u mě názor, že kterýkoli aktivní ekonom je jen vzdělaný vyděrač,některý je podvodník, některý dokonce zloděj. Ta ekonomika, třeba úspěšná, Babišovi škodí, protože ekonom musí mít vždy předstih před právníkem (jak říkával Klaus) a vzhledem k objemu majetku bude Babiš vždy podezříván a podle vývoje situace obviňován, či neobviňován.

Naopak oceňuji Babiše jako politika a diplomata, který může mít podíl na tom, aby ČR nebyla ve světě brána jen jako trucovitá ubrečená východní země, kam ji dostali Klaus a Zeman.

Spolupráce demokratických stran s ANO je zřejmě víc blokovaná ze strany regionálních politiků ANO, kteří si dokázali spočítat, že na venkově spousta voličů ČSSD, ODS, KDU-ČSL i TOP09 přešla na jejich stranu, a v budoucnosti to můžou být další, i když tito přeběhlíci si tím vlastně pod sebou podřezávají větve, protože se zveličováním Agrofertu roste produktivita, zemědělství se z vesnic přesunuje do měst, a Babišovi vesničtí voliči budou v podniku nadbyteční. Politiky ANO z regionů táhne touha vytvořit koalici s komunisty, S/D a Piráty.

Je po volbě prezidenta, který kamsi zmizel, utichají diskuse o opilém Rokytkovi, ale místo toho zřejmě máme za dveřmi dlouho očekávanou zimu. Z politiky se přeneseme za pec. Dala si na čas ta zima, ale pokud by se splnily předpovědi meteorologů, únor by rozžhavené komentátory a diskutéry měl slušně ochladit. Ale... Vzhledem k tomu, že s předpověďmi jsou si meteorologové jisti tak na 24 hodin - někdy ani to jim nevyjde - nebude to tak hordé, v tomto případě studené. Uvidíme.
Josef Zahradníček

1 komentář:

  1. Týden nikomu Zeman nechyběl, nevadilo by to ani bylo dalších 5 let

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.