Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 11. února 2018

Olympiáda, čeští diktátoři a prospěcháři. Zahradníček komentuje

Další týden utekl jako voda. Období silných mrazů, slibované meteorology, se nedostavilo, a tak je naopak slibováno teplo. Zima zuří ovšem v některých jiných částech světa, například v Jižní Koreji, kam se vydali sportovci na zimní olympiádu.

Pro mne se stávají současné přenosy nezajímavé, protože člověk často neví, jestli jde o přímý přenos nebo o starší záznam. Nevím, jestli vysíláním starých záznamů mezi přímými přenosy, přiláká diváky, kteří mají o daném sportu jistý přehled.  Zapnete televizor a běží tam hokejové utkání. S napětím ho sledujete a zdá se vám, že jména hráčů neodpovídají slibované soupisce, a náhle vám dojde, že se jedná o záznam z minulé olympiády.

Trapné jsou odkazy na drahá vysílací práva. Letos má ČT povoleno vysílat z Koreje jen 190 hodin, zatímco před čtyřmi roky vysílala 700 hodin. Nezdá se mi, že za takovým omezením jsou jen peníze, že ČT není schopna za přenosy zaplatit. Odhaduji to víc na zákulisní politiku. Mimo hokeje sledovanost ZOH asi není mimořádná, domácí politické události táhnou víc reklamy i diváků. Tady je úspěch jistější, neboť pole je kdykoli připravené ke sklizni.

Politika, to asi je to pravé ořechové pro televizi. Televizním šéfům vůbec nevadí, že politické pořady zfanatizovaly lidi tak, že hodně je jich zralých na psychiatrickou léčebnu. Spousta lidí by dnes bylo schopno se bít do krve za Zemana a Babiše, i když oba se v Lánech dohodli, že na ústavu, parlament  i veřejnost budou kašlat a budou si dělat, co se jim zlíbí či znelíbí. Menšinová Babišova vláda bude vládnout i bez důvěry parlamentu, protože nikde prý není napsáno, že má důvěru mít. A je to. Tradice sem, tradice tam. Mimořádné volby prý nebudou - a bůhví jestli ještě budou nějaké parlamentní volby, ve kterých by hlasy voličů něco znamenaly.

Vrátím se k televizi, která nám včera alespoň osvěžila odpoledne, když vysílala tenisový Fet Cup. Alespoň něco barevného do zamračené soboty. Českým teniskám Kvitové i Strýcové se podařilo uhrát oba body, takže je nepravděpodobné, že by v následujících třech nedělních utkáních ten jeden další bod na Švýcarkách nezískaly. Při  přenosech také pobaví komentátoři, a nemusí to zrovna být právě Bosák. Včerejší přenos za to také stál. Oznamovat správně auty a stav utkání zřejmě někdy je nadlidský úkol.

Aby nepoklesl zájem o politiku - tu evropskou - vytáhlo 80 poslanců Evropského parlamentu otázku letního času. Tedy už žádný český kandidát na prezidenta. Evropu do boje proti časnějšímu letnímu rannímu vstávání prý vede nadšený bojovník za zrušení letního času Pavel Svoboda. Je to prý strašná představa, když si takový poslanec uvědomí, že od 1. dubna nebude vstávat v 11 hodin, ale ve skutečnosti už v 10 hodin, i když hodiny budou ukazovat 11 hodin.

Světu vládnou peníze, tedy i pořád větší části lidí v Republice české. Bohužel pořád víc lidí chce vydělávat tím způsobem, že vytáhne peníze od svých spoluobčanů. Mezi takové patří umělci. Hudebnící si už dávno vymohli, že za každou melodii na veřejnosti se musí platit. Kde jsou doby, kdy v restauracích a obchodech neomezeně zněla hudba z magnetofonových pásků. Ani z radia už to není možné bez poplatku. Na vlastní uši jsem slyšel hudebníka, který se chlubil tím, že se zaregistroval jako autor spousty lidových písní. Takže Ochranný svaz autorský slídí po restauracích a sleduje, jestli majitel má zaplacené autorské poplatky.

Držitelé autorských a vysílacích práv se v poslední době rojí jako komáři na Třeboňsku. Ještě před dvěma roky bylo možné na internetu shlédnout téměř všechny české prvorepublikové a protektorátní filmy. Alespoň mně se podařilo shlédnou  většinu komedií s Vlastou Burianem, Hugo Hassem, Oldřichen Novým  a dalšími slavnými herci. To bylo, dnes vám oznámí, že video není dostupné, účet byl ukončen. A můžete se stavět na hlavu, uvidíte obyčejně z hledaného filmu několika vteřinové ukázky. Letos před vánocemi sice několik slušných filmů (např Pyšná princezna) na YouTube bylo možné vidět, ale jen do doby než to objevili cenzoři či hlídači.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.