Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 29. ledna 2018

Malé vesnice zanikají, protože obyvatelům způsob života určují města

Až dvěma tisícům malých českých a moravských obcí ubývají obyvatelé tak rychle, že jim hrozí postupný zánik. Tamním lidem vadí, že nemohou najít zaměstnání, ale i zavřené obchody a hospody. V Česku je registrováno přes 6.000 obcí všech velikostí. V roce 1923 bylo v Čechách a na Moravě 10.955 obcí.
Jihočeská vesnice Mažice

„Není tu práce, perspektiva žádná. Nejde se tady seznámit ani si koupit jídlo, obchod zanikl,“ říká osmadvacetiletý Karel, vyučený truhlář z malé obce na severu Čech.

Jestliže v roce 1988 pracovalo v zemědělství, lesnictví a rybářství 483 tisíc pracovníků, v roce 2016 to bylo už jen 162 tisíc lidí, potvrzuje Český statistický úřad (ČSÚ). Počet obcí do 500 obyvatel za posledních 15 let poklesl o 248.

Lidé odcházejí do větších obcí a měst, varují ekonomové. S klesající zaměstnaností v zemědělství se z řady malých vesnic stávají jen místa pro přespání.
Haugschlag v Rakousku
„Vylidňování vesnice je celoevropský problém, neměli bychom ale tomuto trendu ještě napomáhat opatřeními typu zákazu kouření v hospodách či povinností vést EET u malých obchůdků,“ tvrdí předsedkyně Spolku pro obnovu venkova Veronika Vrecionová, poslankyně za ODS. Pokud se v obci v důsledku všech těchto vlivů zavře obchod, hospoda, pošta a škola, je zle.

Když na vesnici zemře důchodce, znamená to z praktického hlediska pro vesnickou prodejnu o tisíc korun nižší tržbu. Malé obchody se pak neuživí. Odchodem lidí, kteří doma nenajdou práci, začne umírat i spolkový život. Dobrovolnými hasiči počínaje, fotbalem či vesnickou knihovnou konče.

Doprava mezi obcemi je tak špatná, že kdo nemá auto nebo jej nedovezou příbuzní, musí čekat na autobus několik hodin, nebo pokud spoj nejede (sobota. neděle), musí jít pěšky nebo na kole.

Podle Vrecionové k oživení vesnice nepřispívá ani nedávné usnesení Sněmovny, která zamítla stanovit strop pro dotace velkým zemědělským komplexům. „Je třeba zabránit agrofertizaci zemědělství,“ říká. „Velké zemědělské firmy si totiž na práci často najímají zahraniční pracovníky. Malé farmy, které hospodaří na pouhých 30 procentech půdy, zaměstnávají 60 procent zaměstnanců v zemědělství.“

Zastavit vymírání malých vesnic může jen komplex opatření, která se budou vzájemně podporovat a doplňovat, shodují se experti. Obranou proti zániku je posilování pospolitosti v obci i mezi vesnicemi v regionu, ale hlavně programová obnova pracovních příležitostí spoluprací ministerstva zemědělství, krajů, regionů a obcí, včetně využívání evropských dotací.

„Pro oživení života na malé vesnici je klíčový rozvoj rychlého internetu a posílení dopravy. Pak by měly obce dostat více ze sdílených daní, aby si samy rozhodly, jak přispějí k oživení vesnice,“ soudí předsedkyně Spolku pro obnovu venkova.

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) prosazoval podporu a rozvoj rodinných farem, řemeslnických dílen, opraven, ale i venkovských prodejen dotacemi, bezúročnými půjčkami či odkladem splátek úvěrů. To vše s cílem obnovit ekonomickou soběstačnost vesnic a zachránit je před zánikem. To je podle ekonomů jediná racionální cesta.

Podle prezidentky Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Marty Novákové šance nabízí i rozvoj venkovské turistiky, který s sebou nese i nové zajímavé pracovní příležitosti. K tomu je možné využívat i evropských dotací. „Dlouho poukazujeme,“ uvedl předseda AMSP ČR Karel Havlíček, „že podnikání na venkově je nutno brát v širším pohledu a nekoncentrovat podporu jen na zemědělské subjekty.“ Zdroj: Jiří Vavroň, 

1 komentář:

  1. POTŘEBUJETE PŮJČENÍ NEBO CHCETE UDĚLAT VAŠE DOMY, VYPLATIT BILLY, ROZŠÍŘIT VÁŠ OBCHOD S 3% ÚROKEM? HLEDEJTE DALŠÍ KONTAKT Via: Peterheymannloanoffer@gmail.com

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.