Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 7. října 2017

Hon na Babiše vrcholí. Zahradníček komentuje a vypráví

Babišovo hnutí ANO v průzkumech ztrácí podporu. Ještě před dvěma měsíci se hovořilo o jeho padesátiprocentním volebním vítězství. Nestane se. Mnoho psů zajícova smrt. Údajné nesprávné dotace na budovu Čapí hnízdo podráží Babišovi nohy. Už  kdejaký Pepek Vyskoč křičí, že stát byl okraden. Přitom nějakých osmdesát milionů nehraje v Babišově zemědělsko-chemickém dominiu žádnou roli. Je to, jako když dá slonovi malinu. Ale když všichni do něj kopají, proč se nepřidat? V tom se čecháček vyzná.

  S Babišem zdánlivě souvisí i kausy špatných potravin v českých supermarketech. Na internetových fórech jsou čtenáři vyzýváni k bojkotu uzenin vyráběných v Babišových jatkách. Při návštěvě obchodu musí člověka při vzpomínce na výzvy k bojkotu přepadnout smích. Téměř nikdo nesleduje, kde byla uzenina vyrobena, stačí pohled na cenu. Čím levnější, tím dřív prázdný regál.

Potraviny šidí všichni od pekařů přes mlékaře až k uzenářům. Nakonec se s tím ani netají, klidně řeknou, že bez chemických ochucovacích a konzervačních přísad se dnes vyrábět potraviny nedají. Navíc potravinářské stroje jsou tak dokonalé, že zpracují z rostlin i zvířat skoro všechno. Kouzelníci v laboratořích tomu dají chuť a barvu. Továrna po tom chrlí potraviny na běžícím pásu, obchod levně kupuje a zdánlivě levně prodává. A zákazník kupuje a pochutnává si i na pěkně vypadající potravině, přičemž suroviny, ze kterých je vyrobena, by v minulosti nežrala ani dravá zvěř.

Bývali u nás ve vsi tři řezníci. Všichni se snažili prezentovat chutným a levným zbožím.  Žádný nechtěl přijít o zákazníka. Přesto stávalo se to kvůli malichernostem. Nebylo problémem jít k jinému řezníkovi o sto metrů dál.  Osobně jsem to jako kluk nevnímal, ale vím z vyprávění.  Řezníci stále sháněli u sedláků v okruhu asi 15 km a zamlouvali si prasata a dobytek. Věděli prý o každém zvířeti, jak se narodilo. Prasata kupovali o váze nejvýš 70 kg,  jalovice do 300 kg - nejraději kupovali hned mléčná telata. 

Uzenin a masa je zatím v obchodě dost, protektorát a socializmus připomíná "máslová horečka."  Obchod začal máslo zdražovat. Někdo naznačil v mediích, že cena dosáhne 70 až 100 koruna za čtvrt kila - a vstali noví frontoví bojovníci.  Fronty, tahanice u regálů, media mají senzaci. A obchod klidně zdražuje dál. Včera jsem viděl máslo za 68 korun, přitom na jaře se dalo koupit německé máslo za 32 korun. Ministr Jurečka se prý snaží zjistit, proč cena másla najednou tak nesmyslně vyrostla.

Zdražování másla může být signál, že se bude výrazně zdražovat všechno. V roce 2020 by mělo skončit v EU současné dotování zemědělské výroby, což by se mělo projevit právě na cenách potravin.

Dříve se na vesnici máslo nekupovalo. Z mléka se sebrala smetana, případně - kdo měl víc krav - se se smetana od odstřeďáku oddělila na odstředívce, a potom se ze smetany stloukalo máslo. Byla spousta soudků, kbelíků, lahví a spousta strojků, jimiž se dalo doma vyrobit máslo.

Stloukání čili vrcení, jak se u nás říkalo,  másla nevyžadovalo velkou sílu, ale čas. A tak se zaměstnaly děti. Nudná práce, která se nedala ničím nahnat. Mohl člověk točit klikou jako blázen, proces výroby domácího másla měl svou neodhadnutelnou dobu. Někdy se začaly hrudky másla dělat brzy, někdy to bylo nekonečné. Když podmáslí začalo ztrácet bílou barvu, bylo vyhráno. Potom stačilo hrudky másla scedit, vymačkat zbytky podmáslí a radost pohledět  na tu světle žlutou šišku - a ta chuť másla na voňavém domácím chlebu, to byla odměna za námahu. Podmáslí se nevylilo do kanálu, spousta lidí si na něm pochutnávala, zvláště mladé ženy  - nikdy jsem nepátral proč, co se nevypilo doma, dostalo prase.

Dnes prý technologie v mlékárnách tak pokročila, že na jedné straně teče do stroje mléko, z druhé vypadávají už zabalené kostky másla, tvarohu,  sýra a bůhvíčeho, snad i toho podmáslí.

Nejen jídlem se zabývá člověk. Tento týden se hrála kvalifikace pro mistrovství světa ve fotbale, které se bude konat v Rusku. Český tým šťastně vyhrál v Azerbajdžánu  2:1,  ale boj o postup prohrál 0:2 v Irsku. Zahraniční hvězdy, každá z jiné země a jiného klubu, se v českém reprezentačním týmu vlastně jen hledají a poznávají. Není nad to, když základ tvoří hráči z jednoho ligového týmu, jako to bývalo v dobách slavné Dukly Praha.

Z velkým vztekem se vrátili ze Skotska Slováci. Když tam odjížděli, byli si téměř jisti vítězstvím a postupem na MS. Rozhodčí jim hned na začátku utkání vyloučil hráče, museli hrát o deseti, na potvoru si jednu minutu před koncem dali vlastní gól, jímž utkání prohráli.  Slovenský trenér Ján Kozák, jehož pamatuji jako hráče Dukly Banská Bystrica, po návratu zuřil; to prý není náhoda, že stejný rozhodčí je podrazil už podruhé - poprvé jim vyloučil podobným způsobem hráče při utkání s Anglií, které také prohráli. Kozák říká, Slováci by byli na mistrovství světa nepohodlní, že tam FIFA chce mít všechny reprezentace z Britských ostrovů.
Josef Zahradníček.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.