Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 16. července 2017

Tento způsob léta se mi zdá poněkud nešťastným. Zahradníček souhlasí s Antonínem Důrou.

Dosavadní počasí letošního července mi silně připomíná Rozmarné léto pánu Vančury a Menzla. Člověk vyjde ven do slunečného počasí a za deset minut se musí schovat před deštěm. Než obleče kabát a otevře deštník, je po dešti a z tváře vám teče pot,jak slunce pálí.

Mělo se už ochladit, na Šumavě prý mrzlo. Zatím nepozoruji. Té Šumavské zimě věřím. Zažil jsem ji na vlastní kůži na vojně, když jsem několik dní a nocí strávil v kasárnách na Zhůří poblíž Horské Kvildy. Prvně a naposled v životě jsem v polovině srpna viděl jinovatku - a dokonce na vojenských dekách, neboť  se spalo při otevřených oknech.

Pan režisér Menzl, co natočil Rozmarné léto a hrál provazolezce Arnoštka, může číst podobné úvahy. Rovněž paní Preissová, která v době natáčení filmu v roce 1967 byla studentkou Janou Drchalovou, přesto s půvabem sobě vlastním odvážně hrála komediantovu partnerku Annu.  Ostatní hlavní protagonisté si užívají své věčné rozmarné léto někde v hereckém nebi, František Řehák teprve několik dní. 

Po dalším zablokování jsem zjistil, že psaní zase jde. Možná mě inspiroval Karel Gott, který je téměř o dva roky starší, přesto je pořád aktivní a vystupuje, i když ho trápilo zdraví - a s Ivankou bůhví co se stalo.

Chtěl jsem  původně psát o koupacích úborech, které si současní plavčíci na koupalištích nepřejí, i když v době, kdy se odehrává Rozmarné léto se koupací úbory moc nelišili, od těch, co dnes antiislamisté zakazují. Pochybuji, že by Antonín Důra ze své originální plovárny někoho vyháněl, přestože "Tento způsob léta se mu zdál poněkud nešťastným." Pryč s islámem, raději napíšu o Babišovi, co navrhl zrušit zastupitelstva a všechno řídit jako firmu.

Já považuji tyto Babišovy návrhy za nesmysly, ale situace v zemi je taková, že i těmito bláboly se spousta lidí vážně zabývá. A nejen těmito, a nejen Babišovými.  Jisté je, že Babiš toho o demokracii a samosprávách moc neví - lépe řečeno; vědět nechce. Populizmus je hrozná věc. Někteří lidé ve své černobílé jednoduchosti zásadně nesnášejí minulost, tradice, staré tváře a obdivují a podporují vždy něco nového, razantního, agresivního.  A podle těchto lidí Babiš hodlá tancovat.

Babiš tedy chce zrušit Senát, snížit počet poslanců, zrušit krajská a obecní zastupitelstva. Volit by se podle Babiše měl jen prezident, hejtmani a starostové. A země by byla v rukou několika jedinců.

Je pravda, že při řízení obcí a měst je třeba uplatňovat základní firemní přístupy jako nízké provozní náklady při maximální efektivnosti, produktivitě práce. Týká se to oblasti ekonomické, personální, sociální,” řekl Luděk Jeništa (STAN) a hned dodal: „Nicméně ve zmiňovaném veřejném sektoru máme zastupitelskou demokracii a nic lepšího ve vyspělých zemích zatím vymyšleno nebylo. "

"Andrej Babiš asi neví, že žije v demokratickém státě a že se nemůže chovat jako mocipán nebo oligarcha, který si bude diktovat a prosazovat, co on chce," říká nejeden politik.

Velkou část voličů však diktátorské názory Babišovy okouzlily a jasně dávají najevo, že Babiše budou volit na truc všem tradičním stranám, na truc osvědčeným i neosvědčeným politikům. Na truc uvažujícím občanům. A bezmyšlenkového voliče nikdo nevolí, toho formátují média, především televize.

Takže budoucnost země nemusí po volbách být ve znamení západní demokracie. Je známo, že Babiš není členstvím v EU a NaTO nadšen, že spíš podporuje Zemanovu slabost pro Rusko a Čínu. Tento způsob léta 2017 může mít zlé následky.

 Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.