31.3.1990 Miloslav Vlk, před katedrálo sv. Mikuláše, po vysvěcení na biskupa |
Do obecné a měšťanské školy chodil ve vesnici Chyšky u Milevska "Já chtěl být v té době pilotem tím více, čím častěji se za války na obloze objevovala americká letadla", jak říkal sám Miloslav Vlk (při pouti na Svatém Hostýně).
V roce 1946 nastoupil na Jirsíkovo gymnázium v Českých Budějovicích a také do chlapeckého semináře pro přípravu kněží. Se samými výbornými maturoval na gymnáziu v roce 1952. Poté pracoval jako pomocný dělník ve slévárně a jako soustružník v továrně Motor Union v Kněžských Dvorech u Českých Budějovic.
Po vojenské službě byl přijat na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze na obor archivnictví. Studia dokončil v r. 1960. Potom pracoval jako archivář v Okresním archívu v Třeboni, v Jindřichově Hradci, Okresním a Městském archívu v Českých Budějovicích, kde se později stal ředitelem.
Vysvěcen na kněze byl 23. 6. 1968 v Českých Budějovicích. Tehdejší českobudějovický biskup Josef Hlouch jej jmenoval svým sekretářem. Hlouchův vliv vadil tehdejším politickým autoritám, proto byl Vlk přeložen do malých farností na Šumavě - Lažiště a Záblatí v r. 1971. Od r. 1972 byl v Rožmitále pod Třemšínem, kde mu byl v r. 1978 odňat "státní souhlas" k veřejnému výkonu kněžské služby.
Dne 1. 1. 1989 mu byl vrácen "státní souhlas" a stal se farářem na Klatovsku v obcích v Žihobcích, Bukovníku, později v Čachrově, Javorné, Železné Rudě, Běšinách a Stráži na Šumavě.
Českobudějovickým biskupem byl jmenován 14. 2. 1990. Biskupské svěcení se pak uskutečnilo 31. 3. 1990 v chrámu sv. Mikuláše v Českých Budějovicích. Pražským arcibiskupem a českým primasem, nástupcem kardinála Františka Tomáška se stal 27. 3. 1991.
Papež Jan Pavel II. jej jmenoval kardinálem 26. 11. 1994.
Zdroj: ceskobudejovicky.denik.cz
Žádné komentáře:
Okomentovat