Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 28. prosince 2016

Český venkov se změnil víc, než všichni čekali

Elektronická evidence tržeb urychlí proces, kdy tradiční česká vesnice bude stále většímu počtu lidí sloužit jen jako ubytovna či víkendová zotavovna. Výroba potravin i klasická vesnická řemesla ztratily na atraktivitě. Je to proces nevratný.  


 Po dvorech a zahradách, kde kdysi pobíhala drůbež, jsou teď túje, skalka, bazén a přístřešek se zahradním krbem. Když někoho napadne vzít kosu a vysekávat příkop a sušit seno pro králíky, je považován za pomatence ze středověku. Domácí zabíjačku dělají jen ti největší nadšenci, přitom si vepříka nevykrmí, ale koupí od velkovýkrmny.

Český venkov se mění zásadním způsobem. Rychle došlo k zakrnění selských genů. Nikdy v minulosti nebyla výroba potravin tak přehlížena, jako je nyní. Nikdy dříve lidé vesnici nechápali jen jako zónu rekreace a relaxace. A také určitě nikdy v historii nebylo, aby venkovské obyvatelstvo jezdilo nakupovat všechny potraviny do měst.

Dochází také k poměrně dramatickým změnám v životním stylu, pro něž se v historii sotva hledá paralela. Jelikož i většina obyvatel venkova má dnes zaměstnání mimo vesnici, ve městech, úměrně tomu přejímá městský či  příměstský životní styl a morálku.

O tento vývoj na českého venkova, k němuž neočekávaně došlo po roce 2000,  se z velké části postaralo dědictví po komunistickém režimu, který před šedesáti lety násilně přerušil staletá pouta lidí k půdě. Mladší generaci, která jediná by po listopadu 1989 s perspektivou mohla na rodinné tradice navázat, už chyběly vědomosti a zkušenosti, které se předávaly z generace na generaci. Navíc privatizátoři ve vládě nepřáli tradici, jakým bývala spolupráce drobných zemědělců s drobnými zpracovateli. Zvítězila megalomanie. Proto je u nás tak odlišný venkov oproti třeba Rakousku, Bavorsku či Polsku, kde ona tradice nikdy uměle přeťata nebyla.

Dnes je koncentrace zemědělské výroby v ČR ještě výraznější než za komunismu a půdu obhospodařuje pouze relativně úzká vrstva novodobých zbohatlíků, z nichž ten největší je ministrem financí.


A miliony drobných vlastníků půdy jsou vlastně šťastny, že na polích už pracovat nemusí a mohou zděděné pozemky za mrzký peníz pronajímat a prodávat. Přitom jejich předci by prodali kus pole až tehdy, když by neměli co jíst. 


2 komentáře:

  1. komunisti byli na houno, protože neudělali ty internety a mobily a novu, druhak byli sqvělí , bo vynalezli gota a bohdalku, krause a další, nevím kdo vynalezl zabijačku a domácí slivku, ale za komančů byli, nyní nejsou, husák tam kdesi robil od nepaměti, zeman tam je od nepaměti do dnes, no, já se přikláním ke komančům skrzevá tu zabijačku, potom měli aji fajne pruvody na prvního maja ale i lampionove potom kajsi v listopadu, davali tam parek aj s hořčicu, teraz jsou průvody v praze, a to taki, že tam maju hole zadki a podaktorí aj předki, pocalunki si tam davaji chlapi s chlapama a baby s babama, a nemavaju mavatkama ,ale tym, co maju mezi nohama, no sodoma i s gomorou do kupy, no a se svoju stodvacitku sem nemusel jak debil každu chvilu na stk a měnit furt gumy , do knajpy na ty pivska jsem valil na kole, a aji zpatki ku chalupě, to bylo horší, bo jsem tam před tím vyblafnul krabku startek, ale teraz to je lepčí, bo za krabku startek chcu skoro stovku a za pivo, co ani neni pivo chcu třicet, na kole nesmim , tak tam ani nechodim, bo pěšo se mi nechce, ,,,,,

    OdpovědětVymazat
  2. Venkov se změnil,ale města víc,tak rozdíly v příjmech jsou daleko větší než za komunistů

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.