Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 18. července 2016

Teroristé, pučisté a čeští chataři. Zahradníčkovy úvahy.

Uplynulý prázdninový týden se vůbec nevyznamenal. Léto s bouřkami střídá jako na houpačce chladné počasí s deštěm a větrem. Něco se zase asi pohnulo ve Vesmíru, na což násilnými nepokoji klimatickými zareagovala naše maličká matička Země. Projevilo se to i v chování lidí. Masakr ve francouzské Nice a v USA, puč v Turecku a Jerevanu. Na okurkovou sezónu není pomyšlení, i když někteří čeští politici a novináři ji mají celý rok. Jedni mají celý rok prázdniny, druzí celý rok vymýšlejí strašidla. 

Kdysi v hospodě U kalicha Josef Švejk nazval Turky nevěřícími pohanskými psy a obvinil je z atentátu na arcivévodu Ferdinanda. Všechno bylo skoro opačně, ale Švejk nemohl vše vědět,  neměl akademické vzdělání ani možnost sledovat tV Nova či Prima. Z obecné školy  věděl, že Turci postupně obsadili Balkán a dobývali Vídeň, přičemž stejně jako Maďaři neopomněli prohlédnout si některé slovenské a moravské kraje, takže se tam dodnes v hospodách o půlnoci mluví jak turecky tak maďarsky (často i ve dne).

Na Turky vzpomínal i rakousko-uherský voják Jakub Kamiš, jehož vzpomínky jsem nalistoval. "Jako vojín světové války jsem během let 1914 až 1918 projel trasu Praha - Vídeň - Budapešť - Bělehrad - Niš (Srbsko) - Sofie - Bukurešť - Vídeň - Linec - Salcburk - Insbruk - Terst - Levoča - Debrecín - Praha - Krakov - Terst - Praha. Byl jsem třikrát raněn, po dobytí Rumunska, dostal jsem Karlův kříž. Viděl jsem v Bulharsku Turčíny s červenými turbany na hlavách a zahalené Turkyně, jimž byly vidět jen oči. Viděl jsem tureckou armádu zpola oblečenou do civilních kusů oděvů s dřevěnými opánky na nohách. Děla a vozy tahali buvoly."

Protože TV Nova ani Prima nesleduji a o Turecku toho o moc víc nevím než bývalí čeští občané c. a k. monarchie, raději nyní zamířím na Tour de France, což je prý po olympijských hrách a mistrovství světa ve fotbale nejsledovanější sportovní událost na světě. Co se týká počtu diváků, myslím, že je zcela jasně nejsledovanější. Cyklisté po většinu závodu projíždějí špalíry diváků, kteří cyklisty povzbuzují všemožným způsobem, tleskají všichni staří i mladí. Údaj, že na posledních deseti kilometrech etapy končící na kopci ve výšce asi 1500 m byl 1 milion diváků, mi vyrazil dech.

Tour de France je především velké divadlo se 198 profesionálními sportovci v hlavních rolích. Mezi nimi jsou i tři Češi. Umístění je sice pro jezdce důležité, ale hlavní je předvádět jízdu, která je pro běžného cyklistu jen vzdáleným snem. To láká i davy diváků, nad jejichž hlavami se občas objeví i česká vlajka. Průměrná rychlost okolo 40 km/hod, s kopců až 130 km/hod. Cyklisté jsou v podstatě kostlivci o váze okolo 60 kg jedoucí na energii, kterou dostanou v nápojích.

Mimo dění v pelotonu a diváků musí u obrazovky českého diváka zaujmout krajina včetně silnic. Kolik odlišností od českého prostředí spatří. Například francouzští cestáři proti českým ušetří polovinu bílé barvy, když krajnice označují přerušovanými čárami. Nezahlédl jsem nikde složitý víceproudý kruhový objezd, jakými čeští projektanti znepříjemňují řidičům jízdu, přičemž ve Franci do kruhové křižovatky ústí běžně 6 silnic. Marně hledám ve francouzské krajině chatovou osadu, nikde jsem nic takového, čím je zaneřáděna česká krajina, ještě nespatřil, hory, jezera, řeky, rybníky nejsou okupovány městskými sobci. Krajina je pro všechny.

Francouzi milují svobodu, proto se nevážou na jedno místo, ale libují si v karavanech, tedy většinou v obytných dodávkách, s nimiž navštěvují kempy, někdy stačí parkoviště nebo jen ulice, či vyhrazená krajnice u silnice. Co je lepší? Být maloměšťákem s drahou chatou, neustále vyholeným trávníkem a trvale protivnými sousedy, nebo užívat si víkend pokaždé jinde - třeba na Tour - a poznávat něco jiného než sekačku a lahvové pivo?  Svobodu pohybu během roku snad objeví až příští generace Čechů, Moravanů Slezanů, které cestují po světě a zvykají si na čistější vzduch než je v české přírodě, kde se dlouhodobě zakopala generace Husákových chatařů a chalupářů.
Zahradníček Josef

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.