Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 9. ledna 2016

Bufety zmizely, nízké důchody zůstaly. Zahradníčkovy úvahy.

Když jsem dneska otevřel noviny, uviděl jsem na první stránce titulek, že v Praze různá agresivní individua obchází tříkrálové sbírky a brání lidem darovat peníze. Prý by peníze mohli dostat uprchlíci. Pokud by tady nějací byli.



Navazuje to trochu na ranní vysílání rozhlasu, kde Dr. Šmoldas jednoduše vysvětlil, že ve všech případech se jedná o vytažení peněz od občanů. Pokud peníze nepůjdou na uprchlíky, postará se o ně centrální banka, která bez jakéhokoli studu jednoduše znehodnotí korunu. Potvrzuje to můj názor, který jsem napsal minule, že politici lidi hladem hynout nenechají, ovšem postarají se také o to, aby se životní úroveň nezvyšovala. Vybralo se víc na daních, na pojištění, ekonomika roste, přesto státní dluh zůstává. Mám dojem, že český stát je rukojmím bank, které se chovají jako někteří obchodníci: "když si od nás vezmete zboží na splátky, budete mít úrok z půjčky nižší, než kdybyste si nekoupili nic a jen si od nás peníze půjčili." 

Nedávno jsem chtěl koupit od nějakého internetového obchodu meteostanici. Porovnával jsem ceny na Heuréce a vybral ten nejvýhodnější: cena o 20 Kč nižší než ostatní a doprava jen za 78 Kč (pošta účtuje nejméně 98 Kč). Kdo by odolal, tak jsem kupoval, jenomže jsem zjistil, že meteostanice je bez senzoru, který je nutno koupit zvlášť, a bez baterií. Hodil jsem je do koše - a ejhle; na faktuře se objevily tři položky a u každé cena za dopravu 78 Kč, tedy doprava 234 Kč celkem. Přepnul jsem na jiný obchod, který dodává vše i s dopravou o 30 % levněji - naštěstí většina obchodníků je solidních.

Po Novém roce zela parkoviště supermarketů prázdnotou. Snad v prvním týdnu nového roku lidé dojídali předsilvestrovské zásoby, nebo měli v peněženkách jen vzduch. Možná trávili dojmy z Troškových strašidel v televizi. Proto mě tento čtvrtek překvapily davy nakupujících. Ani obchody to zřejmě nečekalyi, čemuž nasvědčovaly uzavřené pokladny a dlouhé fronty u těch fungujících. Úplná invaze důchodců. Plné koše kelímků, různých drobných sladkých pochoutek a exotického ovoce. Pochybuji, že to kupují pro sebe.

Jako bývalý "bufeťák" musím zase zavzpomínat na časy, kdy v centrech větších měst bylo možné rychle a levně se najíst. Rušení bufetů, jídelních automatů, mléčných jidelen, rybáren, samoobslužných restaurací, dietních jídelen aj. začalo hned na začátku 90. let nikoli kvůli nedostatku zákazníků a nerentabilnímu provozu, ale v souvislostí s ideologií privatizace. Vše staré muselo zmizet, na český trh byly přivábeny McDonaldy, kteří o zdravé a chutné české stravě nemají tušení. Noví majitelé budov kašlali na tradice, někteří i na jméno svých předků, kteří jídelní automaty otvírali už ve třicátých letech, ale po roce 1990 pronajímali prostory bankám, směnárnám, pojišťovnám, klenotníkům a úřadům. V prostorách bývalých jídelních automatů, které byly předtím v nepřetržitém provozu skoro 60 let, se v posledních dvaceti letech obyčejně vystřídalo už několik firem a obchodů.

 Vzpomenu tu jen na ty oblíbené, které starší generaci v Praze chybí. Automat Koruna, bufety Družba, Jezerka na Václaváku, U Rozvařilů proti Bílé Labuti, Šárka v Dejvické ulici, jídelna-samoobsluha v pasáži Lucerna (tu jsme viděli v seriálu Chalupáři), Bruska v Dejvické ul., dietní jídelny Akademická a U Bumbrlíčka ve Vodičkově nebo automat Valdek na Míráku a taky jídelna Na křižovatce v ul. M. Horákové (kousek nad Strossmayerákem). Všechny měly dostatek strávníků. Přestože hotová jídla nebyla drahá, asi o třetinu levnější než v restauracích, třeba v Koruně důchodci jedli téměř zdarma, za 2 koruny knedlíky s omáčkou, bez masa.

Někdy v roce 1965 jsme při jedné služební cestě do Českých Budějovic objevili na náměstí Automat Zvon. Takovou svíčkovou jsem nikdy předtím ani potom nejedl. Tam vařil kuchařský velmistr. Žluté nadýchané knedlíky, brusinky, citron, prošpikované masíčko a lahodná vonící omáčka. Cena byla okolo šesti korun. Několikrát jsem tam s kolegou z práce odpoledne jeli vlakem skoro 100 km jen kvůli té svíčkové. A také kvůli Budvaru za 2,10 korun v Masných krámech, kam jsme potom zacházeli. Ale vše jednou skončí, jedno krásné odpoledne jsme jako svíčkovou v automatu Zvon dostaly vařené maso s našedlou řídkou tekutinou bez chuti a s ubohými tuhými kolečky knedlíků.

Nic proti McDonaldům, KFC a podobným řetězcům, patří k volnému trhu, ale každý nemá žaludek na majonézu a různé smaženiny (kuřecí křidýlka nebo hambáče), kterými se tam odpoledne láduje školní mládež z rodin polistopadových zbohatlíků. Chybí nabídka pro jiné skupiny lidí. Filozofie podnikatelů v pohostinství je: prodávat za vysoké ceny, zákazníkovi s prázdným žaludkem nezbude nic jiného než se podřídit. Podřizují se ti, co na to mají, ostatní sledují slevy v supermarketech.

  Ty slevy sledují především důchodci, a ve všech zemích, i když možnosti nákupu se od Nového roku opět změnily. V Německu (v postsocialistických východních zemích) byly zvýšené důchody o 5 procent, tedy asi o 50 eur, což by v ČR bylo zvýšení o 1.350 Kč, česká vláda však se praštila přes kapsu a dala důchodcům 40 Kč. Ceny potravin v obou zemích jsou přibližně stejné, přičemž kvalita je spíše na straně německé. Podivné je hospodaření české vlády, vyspělé země EU dávají na sociální potřeby 20 procent HDP, ČR z mizerného HDP pouze 12 procent. Kam v ČR asi peníze mízí?(Josef Zahradníček (9.1.2016)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.