Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 20. prosince 2015

Počasí ovládá politiky. Zahradníčkovy úvahy.

Dnes bude nejdelší noc v roce 2015, navíc je ve dne šero, že se musí svítit, takže po dlouhé době pro mě nastal nejlepší okamžik k vytažení pravidel pravopisu a napsání jednoho článku pro agrární venkov. Psát jsem úplně nezapomněl, ale když člověka nikdo nenutí (a je to zadarmo), tak se nechce. Jak jednou se přestane, tak po čase člověk zjistí, že to nejde jako dřív. Možná to není jen lenost, ale asi také věk. Obojí je nemoc, i když doktoři tvrdí něco jiného.

Nedá mi to, abych trochu nezalkal nad tím, jak se za těch posledních 25 let život změnil. Koho to tenkrát napadlo, že bez auta nikdo nedá ani ránu, včetně důchodců. Když jsem v 80. letech dopoledne vídával na náměstí hloučky důchodců, kteří pozorovali dění a sdělovali si zaručené i nezaručené informace z domova i ze světa, představoval jsem si, že po odchodu do důchodu budu také mířit na rynek, koupím noviny, popovídám s vrstevníky i náhodnými chodci, zajdu do bufetu na držkovou polévku a pivo, obejdu krámy, kde jaké nové zboží, a v poledne zamířím domů. Člověk míní, osud mění. Dnes pokud někdo se na náměstí zastaví, tak je to nějaký turista nebo bezdomovec. Žádní důchodci na náměstí nejsou, není ani ten bufet, ani ty krámky s domácími potřebami, potravinami, hračkami apod. vše se přestěhovalo do supermarketu. Místo bufetu prosklená a vyleštěná restaurace, kde stojí rohlík 4 koruny, místo krámků s potravinami prodejny luxusních hadříků, voňavek a podobných nesmyslů, vše s cenami pro milionáře, ne pro průměrného důchodce.

Změnilo se hodně i za letošní rok. Také na politické scéně, a to nejen tím, že si poslanci, ministři, prezident a vysocí úředníci zvýšili výrazně platy (nejméně o 7.000 Kč/měsíc). Trapný je boj o účtenky a podnikatelské pokladny napojené na ministerstvo financí. Prý jde o okrádání drobných živnostníků. Něco na tom bude pravdy, ale podle mne jde hlavně o tahání peněz od zákazníků. Podnikatelé si poradí zvýšením cen. Kdo se při placení třeba v autoservisu nesetkal s nabídkou: "Bez účtenky za tisíc, s účtenkou za dva tisíce?" 

On ten Babiš, co chce stát řídit jako firmu, prosazuje svoje zájmy neuvěřitelně snadno. Věří mu politici, věří mu voliči. A taková důvěra mu vynáší. Prý letos si jeho agrofert opět o pár miliard polepší na dotacích od EU a ČR. Připomíná to dobu Třetí říše, kdy český těžký průmysl, který byl nejdůležitějším odvětvím, měl pod dohledem Herrmann Göring. Dnes je důležitý potravinářský průmysl a chemie - a pod palcem má všeho nejvíc Andrej Babiš. Snad neskončí také jako válečný zločinec.

Původně jsem chtěl psát o uprchlících, se kterými jsem se setkal, a o názorech lidí kolem sebe. Snad příště. Teď trochu fantazie. V posledním svém příspěvku, na jaře, jsem měl obavy z vypuknutí nějaké velké šlamastyky, nejen studené války. Mám pořád pocit, že něco visí ve vzduchu. Válkám a revolucím předcházejí události ve Vesmíru, které se promítají do počasí na Zemi. Ve třicátých letech bylo také několik zim bez sněhu a mrazu, lidé tehdy zapomněli na boj se zimou, dali se do sebe a válčilo se skoro na celém světě. Čas ukáže, jestli se lidstvo poučilo, ale podle pýchy, která světu zase pořád víc vládne, to vypadá, že dějiny Vesmíru a lidstva na Zemi se budou opakovat.  


1 komentář:

  1. Principem EET (Babišovo tajemství) bude, že při každé platbě hotovostí (nebo podobným způsobem) bude muset být vystaven doklad, který se před vytisknutím odešle formou xml souboru na server Státní tiskárny cenin, tam se zaeviduje a zpět se odešle unikátní kód, který se vytiskne na doklad. Kupující si bude moct ověřit na webu, zda doklad byl zaevidován, a bude nějaká forma účtenkové loterie. Pokud ke spojení se serverem MF nedojde, tak bude polooffline mód, ve kterém bude na doklad číslo přiděleno zařízením, kde se bude doklad tisknout. Takový doklad bude nutné do 48 hodin zaevidovat na serveru MF (48 hodin je jejich návrh, my jsme říkali, že by mohl být delší). Tento polooffline mód bude možné využít jenom v případě, že nedojde k online spojení.

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.