Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 14. října 2015

Plýtvání zemědělskou půdou ohrožuje Rakousko

"Ničením zemědělské půdy Rakušané pod sebou podřezávají větev," řekl včera na tiskové konferenci  Kurt Weinberger, člen představenstva Österreichischen Hagelversicherung. "Každoročně je v Rakousku zabetonováno 0,5% zemědělské půdy, což je dvakrát tolik co v Německu nebo Švýcarsku."

Bezstarostnost, s jakou se přistupuje k vlastnictví a užívání zemědělské půdy může mít tragické důsledky. Mizí zásoby vody, která je betonovými plochami odváděna a způsobuje záplavy a škody. Má to vliv i na tvorbu CO2, což přispívá k rychlejšímu oteplování Země.

Každý den v Rakousku zmizí 20 ha zemědělské půdy, tedy množství odpovídající jednomu zemědělskému závodu. Mimo toho, že se ztrácí tisíce pracov ních míst v zemědělství a je ohrožován cestovní ruch, hrozí ztráta potravinové bezpečnosti.

K soběstačnosti v zásobování potravinami je třeba, aby země měla na každého obyvatele nejméně 3.000 m2 zemědělské půdy. V současnosti je na 1 obyvatele v Rakousku 1.600 m2 zemědělské půdy, ale očekává se, že za několik let to bude pouhých 1.000 m2. Za takové situace je země snadno zranitelná při jakékoli katastrofě.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.