Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 14. srpna 2015

Oteplování a zemědělství v Grónsku

Globální oteplování lze dobře pozorovat například v Grónsku. Ubývají ledovce a led taje, pobřeží Grónska se začíná pořád víc zelenat, přibývá zemědělců. Otázka, jestli se Grónsko někdy stane obilnicí, je hodně předčasná, zatím se tam chovají hlavně ovce. To je už tradice několik století.
Subarktické a arktické oblasti jsou na změny klimatu mnohem citlivější než oblasti ostatní. V jižním Grónsku je možné v posledním období pozorovat mnoho přírodních změn. Otvírají se nové možnosti pro zemědělství. Zatím je všechna zemědělská půda využívána jako louky a pastviny. Podle rozborů půdy jsou předpoklady, že by se tam dařilo i polním plodinám. Kdysi se v Grónsku zabývali zemědělstvím Vikingové, jichž na ostrově žilo okolo 4.000. Proč po 400 letech zmizeli, se neví. 

Politicky je Grónsko součástí Dánska, je veliké 410.000 km2. Osídleno bylo okolo roku 1400, kdy sem po ledě přišli Eskymáci z Aljašky, kteří se živili lovem zvěře a ryb. V současnosti v Grónsku je 55.000 lidí, z nichž většina je závislá na podporách od dánského státu. 



2 komentáře:

  1. Nic nového pod sluncem. Již jednou se v Grónsku zemědělsky hospodařilo, tj. včetně rostlinné "výroby", proto také ten jeho název "Zelená země". To jen rádoby odborníci na ekologii tvrdí, že za změnou klimatu stojí člověk a při tom zde bylo v minulosti, myšleno po poslední době ledové (aby mi někdo nechtěl podsouvat např. druhohory), podstatně tepleji než nyní.

    OdpovědětVymazat
  2. Množství odhadů varuje, že masová migrace v důsledku globálního oteplování je počátkem nové normálnosti. Nejznámější je údaj profesora Normana Myerse, který argumentuje, že do roku 2050 se v důsledku globálního oteplování bude nuceno přestěhovat ze svých původních domovů 200 milionů lidí,

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.