Přestože
nacistické Německo okupovalo půl Evropy, v žádné jiné zemi než v České
republice není toto období tak vytrvale připomínáno. Bude to asi tím,
že válkou téměř nedotčené české země a Slovensko se různými intrikami dostaly
mezi vítěze války, bylo vytvořeno nové Československo, které však vítězství
hned prohýřilo vyhnáním čtvrtiny obyvatelstva a rozkradením a zničením českého
pohraničí. Na Benešových dekretech tak vydělalo(mimo některých českých osídlenců a národních správců) Německo, nikoli Československo jako stát.
S politickými i hospodářskými následky se české obyvatelstvo musí potýkat i
šedesát let po válce.
Čeští Němci přišli
do Bavorska jako bezdomovci, ale pracovitostí, pílí a odolností, vlastnostmi
získanými staletým bojem o přežití v drsném českém pohraničí, si rychle
vybudovali nové domovy. Zásluhou rychlého překonání poválečné chudoby a
kombinací agrární tradice s moderním průmyslem bylo v Bavorsku vytvořeno
současné bohatství představované vzděláním, výrobou technologií a nejnovějším
průmyslem a službami.
V
padesátých letech byl položen základ známého německého „hospodářského zázraku“, díky němuž se Německo v
následujících desetiletích postupně stalo ekonomickým tahounem Evropy. A
Bavorsko je příkladem země, která se na tom nejvíce podílela, a také z toho
nejvíce profitovala.
Jen pro upřesnění. O odsunu nerozhodl Beneš, ale vítězné mocnosti USA, Rusko, Anglie a Francie. Zejména ty dvě poslední si tím vykupovaly svědomí za podepsaný "Mnichov" a spoluviny za rozpoutání války. A je zajímavé, že v Polsku nevznikají pořád takové vášně o nějakém odsunu a to navíc dostali obrovský kus země bývalého Německa. Čím to asi bude?
OdpovědětVymazatv Německu, které navštěvuji a kteří vesměs pochází ze Sudet, se ke mně chovají nejen korektně, ale dokonce přátelsky a jak je možné, že jejich odsunutí rodiče (nyní již nežijící) projevovali jen nostalgii ale jinak byli velmi přátelští.Ani v nejmenším jsem nezaznamenal cokoliv negativního v našich vztazích.A že jsme probírali historii dost do hloubky, jen to prostě chce dívat se na problémy z obou stran.
VymazatBenešovy dekrety se týkaly zabavení majetku všech sudetských němců a zbavení občanských práv. Benešova výzva v Brně: Vylikvidujte je" vyvolala divoký odsun.
OdpovědětVymazatTo, že Češi jsou leckdy papežštější jak papež o tom žádná. A v žádném případě se nechci a ani se nezastávám zvěrstev páchaných při odsunu, to ani omylem. Ale při vší úctě, nějako se v poslední době strašně rádo zapomíná co se dělo v Sudetech ve třicátých letech na úkor Čechů a na jednu další "maličkost", Německo nezaplatilo ČR válečné reparace s tím, že ty nahrazuje majetek zabavený při odsunu. Jinak řečeno, opět na politikaření pánu doplatili ti nejobyčejnější lidé na obou stranách ať už majetkem, tak bohužel i životy ať už před válkou, tak po válce. Nebo chcete popírat vraždy Čechů a násilí na nich páchané v pohraničí před válkou? O tom co se dělo za války ani nemluvě. Vyhnání Čechů z domovů v pohraničí před válkou bylo v pořádku? Jen proto, že si pár pánů vzpomnělo, že by pohraničí mělo patřit do říše a dokázalo zblbnout většinu obyvatelstva Sudet? Kdo zasel vítr sklidil bouři a bohužel to opět odnesli spousty nevinných lidí na obou stranách. Ač neschvaluji a odsuzuji skoro vyhlazení Drážďan na konci války a osobně to považuji jen za akt pomsty bez velkého vojenského významu, tak bohužel, první kdo masově bombardoval civilní města bez vojenského významu nebyli spojenci. Ti tu odplatu jen dovedli k dokonalosti. Bohužel.
VymazatO odsunu se uvažovalo už v roce 1918.
OdpovědětVymazatS požadavkem tzv. historických hranic Češi narazili na rozhodný britský, ale i americký odpor. Britové byli proti připojení oblastí obývaných Němci k ČSR - pokládali to za potenciální příčinu budoucí války, u Chebska argumentovali, že historicky coby říšská zástava k zemím svatováclavské koruny nepatří, což byla pravda. Američané chtěli jižní oblasti českých zemí obývané Němci přičlenit k Rakousku, chebský a rumburský okres k Německu, u ostatních německých sídelních území nebyli rozhodnuti. Beneš, nevida jiné východisko, přeformuloval československý požadavek historických hranic na "dočasné (!) zachování historických hranic" českých zemí, který Britové nakonec akceptovali [Petráš]. Přičlenění Lužice k ČSR a vzniku koridoru ke Království SHS mocnosti nevyhověly. Snad se Beneš domníval, že vítězné mocnosti na onu dočasnost historických hranic českých zemí zapomenou, ale pozdější události ukázaly, že tomu tak nebylo. S výjimkou René Petráše dějepisci o faktu Benešem požadované dočasnosti hranic ČSR mlčí.
No kdyby to bylo tak černobílé jak povídáte, tak těžko by o tom psal jeden historik, ale budiž. Ale bezpochyby by to Anglie a Francie použily jako argument při podpisu "Mnichova" aby zmenšily závažnost jejich hrubého nedodržení mezinárodních smluv, které měly s ČR a nevymlouvaly se tak jak se vymlouvaly.
Vymazat