Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 28. listopadu 2014

Dějepis pro "Husákovy děti" a mladší: Móda (11)



Dějepis pro "Husákovy děti" a mladší: Tábor míru a socializmu (1)
Evropská móda 50. let vlastně vycházela z let 40., ale byla nápaditější, uvolněnější a hravější. V Československu vyrostla po válce spousta textilek zabývajících se pásovou výrobou oděvů, což byl základ uniformity. Oděvní podniky měly předepsaný plán výroby a chrlily stejný výrobek i mnoho let, neměly zájem reagovat na módní novinky. Byla však ještě spousta švadlen a krejčích ochotných se zabývat mimo zaměstnání zakázkovým šitím.


V 50.letech ženy nosily rozšiřující se šaty ve tvaru písmene A nebo zužující se sukně ve tvaru Y. Zdůrazňoval se vosí pas, široké boky a velká ňadra. Nosily se kostýmky, živůtky, vysoké podpatky a peleríny. Délka sukní i šatů dosahovala většinou těsně pod kolena, ale nosily se také délky do půlky lýtek či ke kotníkům. Barvy ženského oblečení bývaly pastelové. Často se objevovala žlutá, modrá, zelená I bílá. Rychle se v západní Evropě šířilo nošení džínů. Jejich dovoz a výroba byly v Československu a některých dalších socialistických státech zakázány, neboť se jednalo o americkou imperialistickou módu pro buržoazní mládež. Bylo je možné koupit jen v Tuzexu. Šíření džinových obleků začalo až v druhé polovině 80. let, když se ilegálním dovozem zahraničního zboží začali zabývat Vietnamci.

U mužů dlouho přetrvávala válečná a poválečná móda hubertusů, montgomeráků a baloňáků. Rozšířené bylo nošení nízkých klobouků, tzv žehliček (v podobných později vystupoval Felix Holzman). Od poloviny 50. let se objevovali ojediněle  ve městech i na vesnicích mladíci oblečení do širokých tvídových sak a kalhot s úzkými nohavicemi a obutí do vysokých kožených polobotek se silnou žlutě prošívanou podrážkou, tzv. maďarek. Na krku nosili široké kravaty s nějakou malbou, například krajinou, a na hlavě měli načesané kohouty. Říkalo se jim chuligáni (ruský výraz) a velmi se o ně zajímala bezpečnost. 

Další vlnu uniformní módy přinesly kabáty z jemných umělých látek - šusťáky. Umělá vlákna vůbec začala ovládat oděvní průmysl v Československu. Jedinými přednostmi těchto oděvů z tesilu, silonu apod. bylo, že byly snadno dostupné a levné. Československý trh navíc zaplavilo východoněmecké prádlo z dederonu, které sice vypadalo velmi pěkně a bylo levné, ale bylo téměř neprodyšné.  

Móda druhé poloviny 60. let byla ve světě ovlivněná hnutím hippies. V módě panovala naprostá svoboda a cílem bylo především šokovat. I v Československu se objevily minisukně. Mužům, kteří si nechali narůst dlouhé vlasy, se říkalo "máničky". Éra hippies, která přinesla do módy barevné tuniky, květinové vzory, rozevláté košile, přívěsky a korálky, Etno prvky se v Československu moc nerozšířila, dlouhodobě se ujala  jen móda zvonových nohavic. Nosily se boty na silném širokém podpatku


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.