Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 8. září 2013

Země živitelka stárne. Vydrží?

Přestože českobudějovická výstava Země živitelka má teprve 40 let, při pohledu na areál výstaviště, na návštěvníky, na kulturní akce i celkovou atmosféru výstavy činí dojem, že ve skutečnosti vypadá mnohem starší, než skutečně je. 

Organizátoři se v posledních letech chlubí návštěvností 100 tisíc lidí za 6 dní. Při pohledu na výstaviště, lze o udávaných počtech návštěvníků pochybovat. Jsou zřejmě dost nadsazené. Před takovými 30-35  lety bývaly návštěvy okolo 600 tisíc lidí. Tehdejší o čtvrtinu větší plocha výstaviště (36 ha) byla vystavovateli plně využita, přesto návštěvníků bývalo doslova hlava na hlavě. 

Porovnávat výstavu před lety a dnes lze jen částečně. Tehdy volné plochy ovládaly téměř výhradně stroje domácí výroby, částečně ze zemí RVHP. Nejednalo se o prodejní akci, kdy vystavené stroje byly okamžitě k dodání, ale o seznámení s výrobní náplní průmyslu českého i ostatních zemí RVHP. Stroje totiž byly dodávány podle pořadníku, někdy se čekalo i několik let.
 
V roce 1979 i nejmenší příslušníci jisté menšiny dokázali čekat na koncert. Někteří s cigaretou.
Proti minulosti se změnilo i složení návštěvníků výstavy. Dnes jaksi vymizeli návštěvníci -náctiletí, kteří dříve zaplňovali výstaviště povinně - součást vyučování - i dobrovolně, aby shlédli živé vystoupení populárních umělců. Na umělce chodili i další lidé, které zemědělství a potravinářství nezajímaly. Tito lidé zaujímali přední místa v amfiteátru už ráno,  od otevření bran v 9 hodin, i když koncert začínal až ve 14 hodin. Poslechnout si za vstupné 14 korun živě Gotta, Matušku, Pillarovou, Vonráčkovou, Neckáře aj. umělce stálo za čekání.

 
Vystoupení Evy Pillarové 3. 9.1977

Není divákům TVšlágr povědomý kytarista s dlouhými prsty? Foto 8.9.1979.

Jiným tahákem bývalo zboží, které normálně k dostání nebylo. Jednalo se po uzeniny, zeleninu, oděvy, obuv, hygienické a drogistické zboží, parfumerii, domácí potřeby aj. A lidé z celé republiky kupovali a kupovali, i když třeba stejné či podobné zboží by dostali doma. S pocity dobrého nákupu se osazenstva autobusů vracela domů. Někteří nasyceni, napiti a unaveni. Občerstvení téměř výhradně zajišťovaly jihočeské potravinářské podniky a pivovary, což pro návštěvníky z jiných krajů bývala atraktivní změna.
Bez komentáře.

Dnes je samozřejmostí, že Zemi živitelku zahajuje prezident republiky. To dříve nebylo, výstavu navštívil prezident Husák druhý rok po svém zvolení a bylo přitom velká sláva. V dalších letech České Budějovice ignoroval. Výstavu však pravidelně navštěvoval předseda federální vlády Štrougal. 
 
Parkoviště autobusů v roce 1979.
Současná kultura na výstavě se scvrkla na Pivovarskou zahradu, kde koncertují dechové hudby. Rozdílný proti minulosti je pohled na stoly, u nichž sedí posluchači. Proti minulosti jsou prakticky prázdné. Doby, kdy byly stoly plné jídla tak, že nebylo kam položit tácek s grilovaným kuřetem, kdy na stolech stály metrové věže z kelímků od vypitého piva a kdy pořadatelé nestačili uklízet igelitové pytle s odpadky, jsou definitivně pryč. Dnešní návštěvníci jsou vděční za to, že si můžou za vstupné poslechnout hudbu, občerstvení si při současných cenách raději odpustí.
 
Stoly před návštěvníky se v roce 2013 pod jídlem a pitím neprohýbají.

Není se čemu divit. Voda za 25 Kč.

Peníze až na prvním místě. Ale nesmí až na prvním místě chybět, hlavně v kapsách českého obyvatelstva, jmenovitě venkovského. Je tedy ve hvězdách, jak dlouho výstava Země živitelka bude pokračovat, jestli ministerstvo zemědělství ji kvůli změnám v zemědělství a hlavně kvůli  zájmům spekulantů s pozemky nebude dále omezovat, až ji nakonec zruší.



Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.