Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 13. března 2013

Válečná bída - Protektorátní venkov 1941

Předcházející stránka.

Šestka na vysvědčení.

Ve školách bylo zavedeno šestistupňové hodnocení a od 3. postupného ročníku vyučování němčiny. Provoz soukromých automobilů byl kvůli nedostatku pohonných hmot zakázán (jen lékaři dostávali poukázky, ale na omezený příděl benzinu), byly odebrány technické průkazy a musely být pneumatiky odevzdány do sběru. Autobusy a nákladní auta byly přestavovány na dřevoplyn.
Lístek na mléko.

Rozpuštění vlasteneckých organizací.
Na počátku roku byly rozpuštěny všechny legionářské organizace, legionáři z 1. světové války byli propuštěni z úřadů a zbaveni všech funkcí v obcích a ve spolcích. Všechny sokolské jednoty byly zrušeny, jejich majetek připadl státu. Bylo náhle zastaveno vydávání populárního časopisu pro mládež Mladý hlasatel (207.000 čtenářů) s Foglarovými kreslenými příběhy Rychlých šípů.

Pěstování lnu.
Zemědělcům s výměrou polí nad 5 ha bylo nařízeno pěstování lnu, který musel být odevzdáván do výkupu. Rovněž byly zavedeny kontingenty z chovu hus a ovčí vlny. Z každé ovce musel být odevzdán 1 kg vlny za rok. Průměrná cena vlny byla 28 K za 1 kg. Samozásobitelský měsíční příděl obilí byl snížen na 14 kg na osobu. Na setí si hospodáři směli ponechat 170 kg žita na 1 ha, 180 kg pšenice a ječmene na 1 ha a 200 kg ovsa na 1 ha. Šrotování obilí bylo povoleno jedenkrát v měsíci, musel při něm být přítomen dozorčí orgán, který po ukončení práce šrotovník opět zaplomboval. Postupem času toto omezení nebylo dodržováno, rolníci se naučili plomby odstraňovat a šrotovali podle potřeby.
Tabačenka

Nezdolná kuřácká vášeň.
Těžké časy přišly na kuřáky. Příděly cigaret a tabáku byly jen pro muže, ženy neměly nárok.  Cigarety byly k dostání jen na lístky „Tabak-Karte/Tabačenka" a směly být prodávány jen v určitých hodinách. Kuřák mohl na tabačenky kupovat cigarety jen v trafice, kde byl registrován. Za vysokou cenu bylo možné cigarety a tabák občas sehnat na černém trhu, kam se dostávaly z přídělů nekuřáků. Kvůli nedostatku tabáku bylo povoleno pěstování náhražky tzv. „domoviny.“ Avšak i to bylo omezené. Rodina směla pěstovat jen 25 rostlin. Zkoušelo se kouřit sušené listí z různých rostlin a stromů, například z buků. Doma vyráběné cigarety se balily do papíru z novin a časopisů. Kuřáci takových náhražek se vyznačovali všemi druhy kašle a tím, že se kolem nich šířily pachy spálenišť.

Pracovní pohotovost obyvatelstva.
Všichni muži ve věku 16 až 65 roků a ženy 17 až 45 roků, mimo matek s dětmi do 14 let, byli začleněni do válečného hospodářství. Seznamy těchto lidí byly u starostů. V případě zavolání byli povinni nastoupit na stanovené místo, ve stanovené době a na jakoukoli přikázanou práci. Protože přibývala administrativa, kterou obecní úřady těžko mohly zvládnout, od 13. února byli do obcí umístěni tajemníci, aby vedli  zásobovací a zemědělskou agendu. Jeden (újezdní) tajemník byl často určen pro několik malých obcí, v každé úřadoval jen několik hodin týdně, a platil ho okres.
Další strana.

  1. Začátek roku 1939 
  2. Německá okupace a její právní norma
  3. Vznik Protektorátu Čechy a Morava
  4. Válečné zemědělství
  5. 1940 - Germanizace
  6. 1941 - Válečná bída
  7. 1942 - Statková evidence
  8. 1942 - Heydrichiáda
  9. 1943 - Sedlákovy vzpomínky
  10. 1943 - Okupace jako samozřejmost
  11. 1943 - Setrvačnost
  12. 1944 - Kontroly zásob.
  13. 1944 - Černý obchod.
  14. 1945 - Poslední zoufalá válečná opatření.
  15. 1945 - Nová diskriminace selského stavu
  16. 1945 - Hurá všichni do pohraničí

2 komentáře:

  1. Protektorát jako Drábkův vzor. Soc karty a na zavolání přiběhnout a bezplatně makat pro obce.

    OdpovědětVymazat
  2. Někdo by se v dnešních krizových časech možná chtěl rychle zbavit zlata. Ale nebude podveden? Rady k výkupu zlata jsou na http://www.vykup-zlata-cena.cz/co-vas-muze-potkat-pri-vykupu-zlata.html

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.