Obec Roseč (523 m) se nachází západně od Jindřichova Hradce, na hranici CHKO Třeboňsko. Obcí prochází silnice 3. třídy, která ve středověku byla jednou z nejdůležitějších dopravních cest v jižních Čechách. V současnosti se intenzivní nákladní doprava obci vyhýbá, takže Roseč je poměrně klidná vesnice.
Zemská stezka, která Rosečí procházela, spojovala Dolní Rakousy s Prahou a středními Čechami. Začínala u brodu přes Nežárku ve Stráži, kde se zbíhalo několik stezek včetně stezek od hradů Raab a Landštejn (Jantarová), od hradu Weitra (Vitorazská) a od hradiště Doudleby (Cikánka), a vedla přes Roseč k hradu Chostník, kde se rozdělovala. Jedna část vedla na Chýnov, Miličín a Prahu, druhá na Kouřim a Libice.
Vzhledem k zmíněné stezce Roseč jistě patří k nejstarším vesnicím v oblasti mezi Veselím nad Lužnicí, Jindřichovým Hradcem a Třeboní. I když první písemná zmínka o Roseči pochází z roku 1367, jsou domněnky, že je starší než hrad Neuhaus (Jindřichův Hradec), který založil Jindřich Vítek v roce 1220. Jméno Rozseč pravděpodobně pochází od slova roz-sekat. V roce 1938 se Roseč stala příhraniční obcí, protože katastry sousedních obcí, východně od Roseče (Políkno, Buk, Děbolín), se staly součástí Německé říše.
Kostel v Roseči stával už ve 14. století. Za husitských válek byl vypálen. Znovu postavený kostel Šimona a Judy a sv. Anny, filiálka strážské farnosti, vyhořel v roce 1743. V roce 1785 se Roseč stala samostnou farností. V letech 1791 až 1794 byl kostel upraven do současné podoby a postavena farní budova. V současnosti je kostel spravován - jsou v něm pravidelné nedělní bohoslužby - farou jindřichohradeckou. Pouť se zde koná na svatou Annu. Socha svatého Jana Nepomuckého na návsi je z roku 1722
První škola je v Roseči uváděna v roce 1650, ale zřejmě brzy zanikla. Dokonalejší škola byla zřízena až na základě zákona z roku 1805 o povinném zřizování škol při při farách. Vyučovalo se nadále nepravidelně po staveních a obecních pastouškách. Samostatná školní budova byla postavena až v roce 1860. V roce 2003 byla v Roseči škola uzavřena.
V roce 1945 se Roseč opět stala vnitrozemskou obcí, ale přišlo mnoho změn. Po odsunu německého obyvatelstva z oblasti byly zpřetrhány staleté obchodní a společenské vazby, objevily se nové názory na způsob života. Následovala kolektivizace zemědělství a ztráta obecní samostatnosti - střediskovou obcí i centrem zemědělství byl Hatín. Od roku 1990 je Roseč opět samostatnou obcí, ve které žije 220 obyvatel, JZD se rozpadlo na menší družstva a soukromé statky. (R. Fischer)
Žádné komentáře:
Okomentovat