Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 1. května 2012

Svátek práce v minulosti.


Dne 1. května1886 proběhla pod vedením odborů celodenní stávka, usilující o osmihodinovou pracovní dobu bez ztráty peněz. Celkově stávkovalo asi 300 000 dělníků. 3. května proběhlo v Chicagu  shromáždění, při kterém došlo ke střetu demonstrantů s pořádkovými silami, při kterém přišlo o život několik stávkujících v důsledku policejní palby. 4. května zemřelo několik lidí při demonstraci na Haymarket Square kvůli výbuchu bomby, za což byli obviněni a následně (avšak bez důkazů)
odsouzeni k smrti August Spies, Albert Parsons, Adolph Fisher, George Engel a Louis Lingg. První čtyři jmenovaní byli popraveni 11. listopadu 1887, Louis Lingg spáchal sebevraždu již den předtím. Poprvé se Svátek práce celostátně slavil 1. května 1888, kdy probíhaly celý den stávky a demonstrace na památku dva roky starých událostí. O rok později (tedy 1889) přijala internacinála na návrh francouzských socialistů 1. květen (nebo též 1. máj) za oficiální svátek práce. Postupně se k oslavě tohoto svátku přidávaly další politické proudy, jako například nacizmus. V Praze byl Svátek práce poprvé slavili anarchisté 1. května 1890 na Střeleckém ostrově (foto vpravo).

Zlín 1937.

Ředitelé Baťových závodů v prvomájovém průvodu nechyběli ani v roce 1937.  Zleva: Dominik Čipera, Jan A. Baťa se synem Janem, Josef Hlavička, Hugo Vavřečka, Jan Blažek
Pohled  na prvomájovou tribunu (mausoleum) na moskevském Rudém náměstí v roce 1982 připomíná více smuteční obřad než oslavu Svátku práce. Zleva: Konstantin Černěnko, Nikolaj Tichonov, Leonid Brežněv, Viktor Grišin, Andrej Kirilenko, Andrej Gromiko.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.