Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 12. dubna 2012

Potopení Titanicu před 100 lety.

V těchto dnech si celý svět připomíná sté výročí zkázy Titanicu, tragedie, která se odehrála ve vodách Atlantiku. S odstupem 100 let se tragedie nejeví mimořádně hrozná, neboť během té doby poznalo lidstvo mnoho dalších katastrof s daleko většími obětmi na životech (války, tcunami,WTC apod.).

Potopení Titanicu muselo být hrozným šokem v roce 1912, době, kdy zásluhou technického pokroku se lidé v hospodářsky nejvyspělejších zemích začali utápět v pýše. Byli přesvědčováni, že dosáhli vrcholu dokonalosti. Stavba Titanicu jako by připomínala stavbu Babylonské věže. Největší, nejdražší, nejdokonalejší loď vyplula z anglického Southamptonu 10. dubna 1912. Za necelých pět dní později klesla na dno oceánu, do hloubky 3.812 metrů.

Titanic byl 269,4 m dlouhý, 30 m široký a 53 m vysoký (od kýlu k vrcholu komínů). Váha byla 46.000 registrovaných brutotun. 3 vrtule dávaly lodi rychlost až 24 uzlů. Při první plavbě Titanicu přes oceán bylo na palubě 2.224 lidí. Titanic vyplul s gloriolou nepotopitelnosti.

Kabina 3. třídy

Přestože okolnosti katastrofy zkoumaly tisíce odborníků i laiků, přesnou příčinu potopení se zřejmě nikdy nepodaří určit. Ukazuje se často na chybu kapitána Smitha. Po prvním nárazu do ledovce, k němuž došlo 14. dubna krátce před půlnocí, se v lodi objevila voda. Kapitán zřejmě chtěl zabránit panice, takže po hlášení strojníků, že čerpadla stačí vodu vypumpovat, dal pokračovat v plavbě poloviční rychlostí. Další roztržení trupu už čerpadla nezvládla. Loď se naklonila a po dvou hodinách se rozlomila na tři části, které se potopily.
Kabina 2. třídy.

Kabina 1. třídy

Katastrofu Titanicu přežilo 711 lidí, ostatní se utopili uvnitř lodi nebo na následky podchlazení zemřeli v ledové vodě. Jedním ze zachráněných byl i český číšník Rudolf Linhart, jenž se dostal na záchranný člun. Nejprve měly nastupovat ženy a děti, což se neobešlo bez konfliktů. Ženy nevěřily, že se jedná o katastrofu, nechtěly opustit muže a odmítaly Titanic opustit. První záchranné čluny proto nebyly plně obsazeny, některé jen ze třetiny. Teprve, když se Titanik naklonil, začaly zmatky a tlačenice u záchranných člunů.

Parník Carpathia.,


Parník Carpathia, vzdálený 58 mil, který kolem půlnoci zaslechl volání o pomoc, okamžitě se plnou parou vydal na pomoc. Ve 3:30 hod. Carpathia objevuje záchranné čluny, po čtvrté hodině se první trosečníci dostávají na její palubu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.