V kavárně Grandhotelu Pupp, v Becher´s Baru či na golfových hřištích bylo možné pozorovat nevídanou koncentraci politiků, vysoce postavených státních úředníků, vrcholných zástupců justice, bankéřů, podnikatelů, právníků i lobbistů.
Výčet politiků je pestrý, od prezidenta Václava Klause, předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), členů vlády Vondry (ODS), Kocourka (ODS), Bessera (TOP 09), pražského primátora Svobodu (ODS) i exprimátora Béma (ODS). Nechyběla ani nejvyšší reprezentace ČSSD, i když v menšině, kterou zastupovali Sobotka, Zaorálek a Březina. Ukázal se i bývalý premiér úřednické vlády Jan Fischer, ambiciózní kandidát na prezidenta.
První ročníky MFF se konaly po válce (od roku 1946), preferovaná byla především tvorba ze zemí, dnes označovaných jako třetí svět, ale jméno ve světě získal až počátkem šedesátých let (1962). Od té doby se téměř pravidelně konal každý druhý rok. I v té době se na festivalu objevovala domácí politická elita, ale spíše ze služební povinnosti, nikoli aby se nechala zvěčnit vedle zahraničních filmových hvězd, které ani tenkrát se Karlovým Varům nevyhýbaly. O co méně bylo na festivalu elit, o to více diváků-milovníků filmového umění.
Na první pohled by se mohlo zdát, že současní politici si za peníze státu užijí pár dnů zasloužené relaxace v lázních na slavném festivalu a před kamerami televizí blýsknou se s hvězdami. Ve skutečnosti filmové umění, stejně jako kurýrování těla a duše, je u těchto lidí je někde ve spodní zásuvce, během karlovarského festivalu se hlavně domlouvají velké transakce i osudová politická rozhodnutí.
Karlovarský deník si nedávno všiml klesající prestiže MFF i toho, že se stává povinnou akcí pro takzvanou zlatou mládež. Říká se, že karlovarský festival jsou vlastně dva festivaly.Jeden pro lidi pachtící se za filmovým uměním, což jsou diváci s batohy a kufříky, kteří, přestože mají hluboko do kapsy, se shání po vstupenkách. Druhý festival je pro takzvanou high society (střední vrstvu), která jezdí do českých "ruských" lázní, aby festivalu dělala společenskou kulisu v nočních podnicích.
Poskytování dotací ze státního rozpočtu na tento festival je upravováno zákonem č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech. Dotace ze státního rozpočtu na pořádání Karlovarského festivalu slouží k uhrazení části nákladů festivalu, která je spojena s vlastní filmovou přehlídkou. To znamená například kinotechniku a jiné technické zajištění spojené s promítáním filmů, ozvučení sálu, tlumočení a vytvoření titulků pro cizojazyčné filmy, titulkovací zařízení, nákup práv k promítání filmů.
Výsledkem kulturní politiky vlády může být to, že Bartoškovy a Klausovy karlovarské výdaje zaplatí vesnické knihovny, které mají být od 1. srpna 2010 zbaveny internetu, tedy nejmodernějšího informačního zdroje.
Žádné komentáře:
Okomentovat