Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 2. listopadu 2020

Procesy s čarodějnicemi v 17. století v Americe

 Už víc než 300 let se američtí vědci snaží objasnit jednu temnou kapitolu americké historie. Na konci 17. století se v Salemu (dnes stát Massachusetts) konaly soudní procesy nejméně se 150 ženami, které byly obviněny z čarodějnictví. 20 mladých dívek bylo kvůli tomu popraveno.

Je spousta domněnek o tom, co se tenkrát dělo. Historiky ověřené dokumenty uvádějí, že souzené ženy se chovaly nepřirozeně. Procesy v Salemu začaly v roce 1692 poté, co dvě dívky měly halucinace, kroutily se v křečích, vydávaly zvláštní zvuky a omdlévaly. Krátce nato bylo předvedeno dalších šest dívek, které měly stejné nepřirozené projevy.

Když byly čarodějnické procesy zakázány, začalo se pátrat, co nepřirozené chování mladých žen způsobilo. Na skutečný důvod se dodnes nepřišlo. Dlouho se věřilo domněnkám, že halucinace vyvolávala histerie způsobená dlouhotrvající válkou s indiány. V 70. letech minulého století přišla studentka University of California v Santa Barbara Linnda Caporael s teorií, že čarodějnické chování žen vyvolalo požití obilí zasaženého houbu zvanou námel, odborně Paličkovice nachová (Claviceps purpuera). 

Námel je smrtelně jedovatý, protože po jeho požití se stahují cévy, v lékařství se používal k zastavení krvácení. Dostal-li se do mouky způsoboval vleklé otravy nazývané námelka, šimravka či ergotizmus. Projevovaly se křečemi, pocením, zvracením, dušením, dvojitým viděním a černáním končetin. Bylo-li v mouce více než 5 procent námelu, končila otrava smrtí.

S názorem o možném otrávení žen v Salemu námelem řada odborníků souhlasila, ozvalo se však mnoho nesouhlasných názorů. Byly to především projevy chování, které byly jiné, než jaké jsou v medicíně popisovány při otravě námelem. Ergotizmus je úplně něco jiného, především dochází ke zvracení a zrudnutí kůže. A to při procesech v Salemu nebylo zaznamenáno.

Objevily se i další teorie o otravě jinými látkami pocházejících z rostlin. Přesvědčivě se doposud nikomu nepodařilo vysvětlit, co tehdy postihlo mladé ženy v Salemu (Salem Witch Trials). Možná se to nikdo nedozví ani v budoucnosti, a tak události budou jistě i nadále inspirovat filmaře.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.