7.11.2020; 11:14 - Začátek listopadu 2020 není odjakživa příjemný. Venku mlha, šero a v mediích vztek, zloba, nenávist. Z toho všeho profituje pandemie konoronaviru Covid-19. Zlí lidé a dezinformátoři jsou také na koni. Hledání vnějších a vnitřních nepřátel a nahánění strachu v českých zemích vždycky u lidu prostého důvěřivého zabíralo.
Česká media i americkými prezidentskými volbami dokázala rozdělovat společnost a štvát proti sobě i české obyvatelstvo. V minulosti americké volby české novináře zajímaly jen okrajově, tentokrát plní první stránky. Dokonce nahrazují informace o koronaviru. Důvodem je asi, že Trumpova porážka je náznakem změn sociálního myšlení v americké společnosti a může na celém světě velkým hráčům omezit velké zisky. To se může přenést i do Evropy.
Jednou z mála příznivých zpráv je obnovení nejvyšších českých sportovních soutěží, i když o neregulérnosti soutěží způsobené absencí mnoha nakažených hráčů nelze pochybovat. Několik tisíc profesionálních sportovců potřebuje hrát, jinak by si museli hledat nějaký jiný způsob obživy. Včera se začalo hrát v Jablonci a doposud jednobodový nováček z Brna tam nečekaně porazil domácí tým ošlehaný nejen boji na špici 1. ligy, ale i v Evropské lize. V EL se ve čtvrtek dařilo pražským týmům, Spartě a Slávii, když domácí utkání s atraktivními soupeři z Francie a Německa vyhrály. Liberec, jemuž kvůli karanténě chybělo 14 hráčů ze soupisky prvoligového týmu, si z německého Hofenheimu přivezl vysokou porážku.
Dnes je 7. listopadu. V padesátých a šedesátých letech minulého století se v tento zpravidla sychravý den ve všech zemích východního komunistického bloku konaly oslavy ruské Velké říjnové revoluce. V Moskvě se na Rudém náměstí konávala vojenská přehlídka, v Československu se konaly povinné manifestace na náměstích. Po poledni se zastavily továrny a úřady a lid pracující zamířil manifestovat na náměstí, s ním vojsko a žáci a studenti všech škol. Na náměstí stála velká tribuna, důkladně hlídána bezpečností uniformovanou i civilní. Po zahrání hymen a prvním projevu už byly šiky pracujících silně prořídlé. Kdo měl štěstí našel místečko v nějaké restauraci a usrkával horký grog, ostatní spěchali domů, do vytopených bytů. Na náměstí zůstala školní mládež a pod tribunou neúnavný houf několika desítek tleskačů a vyvolávačů hesel.
Po roce 1968 v Československu už oslavy VŘSR ztratily mnoho ze své masovosti a okázalosti. Konaly se jen ve velkých městech. Českoslovenští komunisté jistě neradi vzpomínají na 7. listopad 1987. Tenkrát početná československá stranická a vládní delegace se vydala na jubilejní oslavu VŘSR do Moskvy, aby Gorbačova přesvědčila o tom, jak plní odkaz VŘSR, za což očekává další internacionální pomoc v boji proti vnitřním a vnějším nepřátelům. Husákova delegace nepochodila, Gorbačov pomoc odmítl. Proto v předvečer oslav uražená delegace československých komunistů opustila Moskvu. Za měsíc Gustáv Husák odstoupil z funkce generálního tajemníka ÚV KSČ. Na jeho místo byl dosazen nemastný, neslaný a neškodný Miloš Jakeš
.Josef Zahradníček
Žádné komentáře:
Okomentovat