Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 24. června 2020

Déšť, korona a chytrý chalupář. Zahradníček komentuje

24.6.2020; 16:19  -  Minule jsem psal, že na trávnících čvachtá voda pod nohama, uplynulo 10 dní a situace je jen o málo lepší. Usušení pár kopek sena je horor. Dobytkářům to nevadí, udělají senáž a siláž, nervózní jsou především chovatelé koní.  Postupem času bude klesat kvalita sena a stoupat cena.

Vláda uvolňuje opatření proti koronaviru. Přibývá hrdinů, které opatření vlády proti šíření pandemie rozčiluje, i když nemocných a mrtvých přibývá víc než uzdravených. Zřejmě začíná ono odsuzované Prymulovo promořování. Madar tomu říká druhá vlna, která má být horší než ta první. V celém světě už se nakazilo 8 milionů lidí, zemřelo 400 000. 
Korona nekorona v Moskvě se dnes uskutečnila vojenská přehlídka, přeložená z 9. května. Přes všechny uštěpačné poznámky ze všech konců světa jednalo se jedinečné divadlo velkého formátu. Estéty  víc než moderní technika zajímaly barvy a perfektně seřazené a pochodující šiky. Na přehlídce nechyběl ani ruský prezident Vladimír Putin, který vstoupil do volební prezidentské kampaně slibem, že bohaté zdaní, chudým uleví. Tím si rozhodně nezískal sympatie Václava Klause st. který je opačného názoru.

Dnešní vrcholnou sportovní událostí v České republice je utkání dvou týmů z čela první fotbalové ligy. Slávie Praha a Viktorie Plzeň. Jak už to musí v českých mediích být, všichni novináři, a tím i většina české veřejnosti, očekává vítězství Slávie a oslavování mistrovského titulu. Já sázím na Viktorii. Otázkou je počet a chování diváků v hledišti, odvaha rozhodčích a jejich výklad pravidel fotbalu .

O problémech zemědělců se sušením sena už zde zmínka byla, v současnosti mají zemědělci i další problém, jímž jsou lufťáci, chataři, chalupáři a podobní zbohatlíci, kteří v nemovitostech potřebují ulít peníze. Starousedlé vesnické obyvatelstvo, které vlastní a obdělává pole, louky a lesy se dostává do nezáviděníhodné situace. Pokud není pozemek oplocen může na něj vstoupit kdokoli. Takže v lesích, po neposečených loukách i ve vzrostlém obilí se prohánějí chalupářské čtyřkolky, motocykly, cyklisté, běžci i chodci a pejskaři. Naopak na pozemky majitelů chat a chalup, ohrazené ploty drátěnými, dřevěnými i železnými, někdy zděnými hradbami, a také živými ploty, je vstup přísně zakázán. Na nich neplatí stará vesnická tolerance, pokud se nepoškozoval porost trávy či jiné zemědělské plodiny mohl po soukromých cestách a pěšinách chodit kdokoli tudy potřeboval projít. Ploty se dříve nestavěly kvůli lidem, ale  kvůli drůbeži a jiným hospodářským zvířatům.

Minulý týden jsem zpozoroval neobvyklý ruch u jedné rekreační budovy, u níž končí obecní cesta. Několikrát tam a zpět jelo policejní auto, ale i jiná auta. Myslel jsem, že došlo k vykradení. Zvědavost mi nedala, když všechna auta odjela, vydal jsem se zjistit, co se stalo. Sousedé mi ukázali tu spoušť. Kdosi zabloudil a u branky chalupáře se otáčel, narazil do vrátek a ohnul asi o 2 cm pant o síle 8 mm. Jinak nic poškozeno nebylo, ani barva. Každý starousedlík by vzal montpáku a pant narovnat. Pán z města zavolal policii, starostu a bůhví koho ještě. Sousedé tam mají veselo, které jim nezávidím. Včera tam znovu přijelo policejní auto a také likvidátor pojišťovny, který si prý mohl ukroutit hlavu nad tou událostí a majiteli sdělil, že se jedná o haléřovou škodu, kterou pojišťovna neproplácí. Chalupář mu však oznámil, že od pojišťovny musí dostat náhradu ušlé mzdy a cestovné. Vydělávat se zřejmě dá i na ohnutém pantu. Stačí mít ten vychytralý velkoměstský rozhled. Může vesnici potkat něco lepšího než takový chalupář?
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.