Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 20. června 2020

Husákova chalupářská normalizace pokračuje

V dnešních lidovkách se objevil článek o zvýšeném zájmu Pražáků (novináři jim říkají Češi, i když s normálními obyvateli ČR už mají málo společného) o chaty a chalupy. Jedná se samozřejmě o reklamní článek realitních kanceláří, které používají reklamu zvanou davová psychóza: "Když to dělají jiní, a ve velkém množství, určitě je to výhodné."

Ukázka: „Zaznamenali jsme nedávno prodej jedné chalupy na Plzeňsku, kde nám v extrémním případě zavolalo dokonce téměř 200 zájemců na jeden inzerát během jediného týdne.“  Může být lepší způsob jak zdivočit Pražáka a zahnat ho do fronty v realitce?

Chaty a chalupy jsou specialitou České republiky, specialitou, která nemá obdoby ve světě. O vysídlení vnitrozemských českých vesnic a výprodej zemědělské půdy se postarala 100% kolektivizace, při níž bylo v českých zemích zlikvidováno téměř milion drobných soukromých zemědělců. Jedním z důvodů bylo budování průmyslu, v němž byli třeba lidé z vesnic, kteří byli zvyklí od mládí tvrdě fyzicky pracovat, ale hlavním důvodem bylo venkovskému lidu zabavit majetek, zemědělskou půdu. Jakmile přišli soukromí zemědělci o půdu zemědělskou i lesní, byla uvolněna půda pro stavbu rekreačních chat. 

Je paradoxní, že za vlády komunistů působily zákony trhu, i když se o nich nesmělo mluvit. Lidé na vesnicích přišli o zemědělský majetek a byli nuceni živořit za nízkých mezd, zatímco ve městech byly příjmy mnohonásobně vyšší. Peníze a moderní městské byty, to byl nejlepší způsob, jak mladé lidi přemístit z vesnic do měst. Na vesnicích postupně zůstávali jen staří lidé na dožití. Po jejich smrti zůstávaly prázdné chalupy, které se staly součástí Husákovy normalizační politiky. Socialističtí zbohatlíci, většinou funkcionáři, různí úderníci a přisluhovači režimu, se vrhli na nákup prázdných chalup. 

Zatímco za Husáka, velkého propagátora chataření a chalupaření, se ceny dobře obyvatelných chalup pohybovaly okolo 10.000 korun, usedlosti s 15 ha půdy se prodávaly za 20.000, dnes, když se z bývalého funkcionářského pseudoproletariátu jako zájemce o chaty a chalupy vytvořila vrstva postsocialistických zbohatlíků, prodávají se neobyvatelné polorozpadlé chaloupky běžně za 3 miliony. Nové chaty jsou prodávány i za cenu vyšší.

Venkov utrpěl v posledních letech i velkou morální ránu. Lidé na venkově se nejen přizpůsobují měšťákům tím, že každý týden sečou trávu a parkují auty před budovami, ale také odmítáním fyzické práce. Už lze na vesnicích najít mladé a zdravé lidi, kteří si na to sečení trávy objednají městskou firmu. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.