Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 11. června 2020

50 let od smrti Alexandra Kerenského11.června 1970 zemřel v New Yorku na rakovinu tlustého střeva Alexandr Kerenskij, bývalý premiér Prozatímní ruské vlády (1917). Bylo mu 89 let.
Právník ze Simbirska Alexander Kerenskij, levicově vyhraněný politik, se do vysoké politiky dostal v první polovině roku 1917. Nejprve byl ministrem spravedlnosti, poté ministrem války a námořnictva. V červenci 1917 se stal předsedou vlády. Za jeho vlády se v Rusku stalo mnoho událostí a změn. Hospodářství pozbylo stabilitu, armáda se prakticky rozpadla. Kerenskij nedokázal zakročit ani proti bolševickým radikálům.

Alexander Kerenskij - Filmografie - profesní - FDb.cz
Při bolševické revoluci byl zbaven premiérské funkce, musel uprchnout z Petrohradu i ze země. Na doklady srbského důstojníka dostal britské vízum a na malé minolovce se z Murmansku  Severním  oceánem dostal 20. července 1918 do Londýna.

Z Londýna se v roce 1920 přesunul do Paříže, kde jednal s prezidentem Georgesem Clemenceauem, který mu slíbil pomoc při osvobozování Ruska od bolševiků. V Paříži se skamarádil s československým ministrem zahraničních věcí Edvardem Benešem, který nabídl azyl ruským socialistickým revolucionářům.

Kerenskij potom odplul do USA, kde se stal jakoby vůdcem ruských emigrantů, od komunistů až po monarchisty. Jeho přítomnost byla při každé akci zárukou, že bude plný sál. Dovedl přednášet o umění, literatuře, divadlu i filozofii. V roce 1940 zemřela jeho manželka.

 23.října 1948 odeslal dopis J. V. Stalinovi, ve kterém ho obvinil ze šíření totality v Rusku. Současně nabádal Západ, aby uhasil nenávist proti Rusku a ruskému lidu. Postavil se proti výzvám vojenskou agresí zlikvidovat Stalinův sovětský režim.

V padesátých letech Kerenskij napsal třídílné "Dějiny Ruska od starověku až do 20. století." V 50. a 60. letech vyučoval na Hooverově institutu." Ve vysokém věku poskytl rozhovor sovětskému zahraničnímu zpravodaji Borovikovi. "Poslouchejte dobře, Boroviku!  Řekněte v Moskvě; není pravdou, jak se tam o mně říká a píše, že jsem ze Zimního paláce prchal v ženských šatech. Byl jsem v pánském obleku a vůbec jsem neběžel, normálně jsem došel k autu a odjel k vojenským jednotkám v Gatchině."

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.