Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 25. ledna 2020

Ležící Mariánský sloup jako odveta za Bílou horu. Zahradníček komentuje


25.1.2020; 13:39  - Čtvrtou sobotu roku 2020 doprovází počasí sychravé, více listopadové než lednové.  Vlastně celý leden je počasí takové nerozhodné, ani zima ani teplo. Člověk těžko odhadne , jak se obléci. V takovém počasí se daří nemocem. A skutečně chřipkové období nastalo. Zákaz návštěv v nemocnicích. Zatím se jedná o běžnou chřipku, ale nějaký škaredý Coronavirus se objevil v Číně a  na ulicích prý kácí lidi jako kuželky.

Místo fotbalu je na řadě sjezd lidovců. Volba předsedy může být napínavá, ale změnu nepřinese. Bartošek by rád do party s ODS, Jurečka s Babišem. Vyslechl jsem projevy Výborného a Pitharta a přenos vypnul. Zklamání. Omletá klišé o rodině a silácké řeči o výhře nad Babišem. Ekologii zatím vynechali. Získat voliče z řad nestraníků? Generační problém se vloudil do křesťanské strany. "Mladou generaci chytrých telefonů" problémy rodiny, obce, státu nezajímají, pro ni jsou hlavním problémem známé i neznámé mobilní aplikace.  Lidé také začínají toužit po násilí, po krvi.  A nejen u nás - v českých končinách. To je parketa pro novináře. Rozdělovat společnost, rozdělovat, rozdělovat, to sype pisálkům peníze.

Kam vede honba za penězi? Známé osobnosti jdou příkladem, především v Praze. Sotva pochovali Gotta, už je tahanice o dědictví. Nemanželská umělcova dcera Dominika chce soudně napadnout závěť. Syn zemřelého režiséra a herce Smoljaka se soudí se Žižkovským divadlem o autorská práva.

Určitý smutek zavládl v Jesenici u Prahy. Chystal se velký zátah na zloděje, a zloději se neobjevují.  Kdysi vedla Jesenicí hlavní trasa z Tábora do Prahy, a Jesenice byla oživením únavné jízdy kopcovitým Posázavím, signálem, že Praha už není daleko. Tehdy, před zprovozněním dálnice, se v Jesenici žilo ještě skromným způsobem, ještě to nebyl satelit velkoměsta, kam se ukládají a kde se perou peníze bohatců z Prahy. Majetek vždy lákal zloděje.

 Na staroměstském náměstí v Praze by opět měl stát Mariánský sloup. Po 102 letech by opět Praha děkovala Panně Marii, že na konci třicetileté války ji ochránila před švédským vojskem. Strach ze Švédů tehdy byl velký. A oprávněný. Švédové prosluli loupežnými taženími střední a západní Evropou. Loupili potraviny, šperky, bohoslužebné náčiní a další cenné věci včetně kulturních památek, jako obrazy a knihy. Když je majitelé nechtěl vydat po dobrém, přišlo kruté mučení.

Pražané jako poděkování postavili Mariánský sloup, který stál až do listopadu 1918. Náhle parta "vlasteneckých" opilců ze Žižkova se rozhodla definitivně porazit to prohnilé Rakousko. Pod heslem odčinit Bílou horu se vydali do Prahy a Mariánský sloup, který s Bílou horou nic společného neměl, povalili. Potom se vydali na Karlův most házet sochy do Vltavy. V tom už jim Pražané zabránili, i když některá sochy do vody spadly.

Zatím Mariánský sloup nestojí, a než bude stát, pokud bude, proběhne ještě mnoho hádek. Proti jeho vztyčení je primátor Hřib, který místo něho chce postavit starou radnici, která byla zničena při bombardování v roce 1945. Proti sloupu jsou i všelijací umělci, kteří tvrdí, že originál sloupu neexistuje. Nejvíc se ovšem vztekají ti, co chtějí Bílou horu odčiňovat  na "věčné časy." Odčiňovalo se v roce 1918, kdy se ničily církevní památky a vše co připomínalo rakouskou monarchii, odčiňovala se Bílá hora se v roce 1945, kdy se ničilo vše německé včetně kulturních památek, knih a pomníků obětem 1. světové války. Kdyby někdy v budoucnosti padla Evropská unie, určitě by se našli vlastenci, kteří by zase šli odčiňovat Bílou horu.
Josef Zahradníček

1 komentář:

 1. ad "věčné časy"

  https://sigis.signaly.cz/2001/dejiny-poboznosti-u-marianskeho-sloupu-na-staromestskem-namesti-v-praze

  Tak se utvářil nynější stav oné pobožnosti. Událo se při ní, co se stává snad u všech nadací, založených na věčné časy. Při jejich zakládání nikdo nemůže předvídati, ba ani tušiti, kterak se v budoucnosti okolnosti změní, jakou hodnotu budou mít i určené peněžní dávky a pod., a že mohou nastati takové okolnosti, které fundovaný výkon zcela znemožní.
  Zřejmý toho důkaz podávají dějiny nadace Ferdinanda III. u mariánského sloupu.
  A zrovna tak je tomu s nadací Ferdinanda I., založenou při velechrámu sv. Víta r. 1547.
  O tom zase někdy později, až bude o nadaci té trvale rozhodnuto.
  Světící biskup Dr. Jan Sedlák.

  OdpovědětSmazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.