Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 30. června 2019

Horko, brouci, chemie. Zahradníček komentuje


30.6.2019; 6:44   Slunce se od Evropy začíná vzdalovat, den se zkracuje, noc prodlužuje. Tropické teploty z jihovýchodu se v české kotlině zdržely dva tři dny, odehnal je asi jen na chvíli studený vánek ze severu.  Teplotní rekordy si zapsali Francouzi, jimž rtuť teploměrů přelezla čtyřicítku.

Vysoké teploty vysoušejí pole a louky a snižují úrodu. Horko však nevadí takovému škůdci jako je mandelinka bramborová. V blízké vesnici jsem předevčírem zastavil u políčka s bramborami, kde právě jakýsi mladý muž s ošuntělým Zetorem 5611 se snažil uvést do chodu nesený postřikovač o záběru asi 5 m. Je to jedna  z posledních vesnic, kde ještě je možné spatřit políčka malozemědělců, záhumenkářů, o výměrách do půl hektaru. Při bližším pohledu na bramborovou nať jsem se zděsil, pole se skoro červenalo, co tam bylo larev. Snad se je podařilo chemicky zlikvidovat, jinak by bylo po úrodě, všechny náklady a práce marné.

Nechat porost čehokoli na vůli přírody, jak hlásají idioti z ekologických organizací, je podle mne zločin. Experimenty se dají dělat ve skleníku, nikoli na tisícovkách hektarů. Je to pohrdání člověkem a jeho prací. Někdo musel vypěstovat sazenice, zasázet šumavské lesy a ošetřovat. Potom se objeví  Bursíkova parta, několik zakomplexovaných holek se přiváže na stromy, a dřevo v hodnotě desítek miliard je zničeno. Práce několika generací má být zapomenuta. Proč má mít brouk přednost před člověkem? Když před škůdci neochráníme pole s porosty brambor, vypuknou hladomory. Ochranu potřebují i lesy.

Včera jsem několikrát zahlédl sousedku, jak usilovně nějakým ručním postřikovačem ničí trávu v zahrádce i kolem zdí domu a plotu. Jistě použila Roundup obsahující tolik diskutovaný glyfosat. Zemědělci jsou kvůli němu téměř vydáváni za zločince, i když dávky na 1 m2 použité na polích jednou za mnoho let jsou bezvýznamné proti dávkám, které i několikrát za rok použijí železničáři, technické služby měst, údržba sportovišt a parkovišť nebo ji zahrádkáři, .

Štvanice na Babiše vyvrcholila před týdnem na Letné. Hodila se především novinářům, kteří potřebují obyvatelstvo udržovat v napětí. Když nejsou schopni se živit poctivě, musí se živit vnášením zla mezi lidi. 
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.