Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 25. května 2019

Jakou chci Evropu (3)


Jakou bych chtěl mít Evropu? Jako USA, kde jsou už dávno respektovány odlišnosti v barvě pleti, jazyce, náboženství, bydlišti a původu. Především chci Evropu jednotnou a solidární, ve které bude místo pro všechny, kdo v ní chtějí žít.. 
Vůbec nestojím o vexlácký systém s různými měnami.  Nepotřebuji ani rozdílná pravidla silničního provozu, když pro motoristy hranice států neexistují? Představuji si Evropu, kde je základní zdravotní péče všude stejně kvalitní a za stejnou cenu. Chci sociální systém, kde bude všude, i na venkově, za  práci spravedlivá mzda, systém, v němž nebudou některé skupiny obyvatelstva vyřazovány ze společnosti.  Zároveň chci Evropu bez daňových rájů a s jednotným právním systémem.

Představuji si, že Evropa bude křížem krážem propojena tranzitní železniční dopravou, která nahradí dálkovou dopravu kamionovou. Chtěl bych, aby v celé Evropě byl zaveden sváteční klid, aby se v neděli pracovalo jen ve zdravotnictví,  v bezpečnosti, veřejné dopravě a veřejném stravování.

Zmínil jsem už USA, kde myšlenka unie nezanikla ani po 250 letech. Její růst do současné podoby však trval více než 100 let. EU má za sebou sotva poloviční období. A podle dosavadního vývoje bude uvedení  do politického systému přibližujícímu se USA ještě trvat více než 50 let. Bariéry jazykové, historické a územní jsou sice vysoké, ale překonatelné. 

Za chybu lze považovat už volební systém, v při němž se v každé zemi volí místní strany. Za velkou hloupost považuji různé termíny voleb v jednotlivých zemích. Výsledky budou zveřejňovány v neděli po 23 hodině, ale kdo zajistí, že členové volebních komisí je nevyzradí novinářům? Frakce vytvořené v EP sdružují i lidi, kteří mají diametrálně odlišné názory, což je příčinou schválení různých nesmyslů. Evropskou vládu by neměli tvořit zástupci jednotlivých zemí EU, ale zástupci vítězných evropských stran (koalice vytvořená v EP). EU by měla mít jednotnou zahraniční politiku a společnou armádu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.